--------------------

____________________

 

 

 



"Namibia o wielu obliczach" z Itaką (wrzesień 2018 r.)

427 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Piea
Obrazek użytkownika Piea
Online
Ostatnio: 5 minut 9 sekund temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

hi hi, no Nel pojechała po całości! Biggrin , ale i ja się zapytowuję: 
Mabro, Halo, Halo, czy Ty Kochana zamierzasz kontynuować dalej swoją Namibię? czy wolisz jednak robić odliczanki?  Blum 3

Piea

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 11 godzin 53 minuty temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Mabro a może kolorowe drineczki na zachetę ?

Kolorowe, Drinki, Basen, Dom, Tropik

No trip no life

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 31 minut 6 sekund temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Ponaglana i zmotywowana a nawet zaszantażowana Wacko wracam do pisania relacji Yes 3

Chociaż namibijskie wydmy znajdują się na niezwykle suchym terenie gdzie deszczu jest jak na lekarstwo (średnio rocznie 106 milimetrów) to nie są pozbawione życia. Świadczą o tym ślady na piasku pozostawione przez owady i małe zwierzęta. Wilgoć potrzebną do życia czerpią one z porannej mgły napływającej znad Oceanu Atlantyckiego. W czasie wspinania się na Dune 45 udało mi się wypatrzeć dość liczne maleńkie żuki pustynne szybko biegające po gorącym piasku.

Przy okazji zwróćcie uwagę na intensywnie pomarańczową barwę piasku. Taki kolor pojawia się z czasem gdy drobinki żelaza zawarte w piasku utleniają się a więc im wydma jest starsza tym kolor jej jest ciemniejszy.

Oprócz żuków nasz przewodnik pokazał nam znacznie większego, połyskującego chrząszcza – szkoda tylko, że aparat nie zdążył złapać ostrości... a ja nie zapamiętałam jego nazwy Sad

Na zboczu wydmy, po której zbiegałam, przysiadł sobie dość duży ptak – może Papuas będzie wiedział jak on się nazywa?

Natomiast już na parkingu, na wychniętym drzewie dostrzegłam kruka srokatego – ptaka wielkości wrony szeroko rozpowszechnionego w Afryce.

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 11 godzin 53 minuty temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Mabro Good Good

Piasek rzeczywiście mega rudy , piękny kolorek.

Jak ten chrząszcz się mieni barwami Wacko

No trip no life

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 31 minut 6 sekund temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Skoro wszyscy jesteśmy na parkingu to możemy jechać dalej, aż do serca pustyni Namib czyli do Sossusvlei. Znajduje się ono około 66 km za bramą Sesriem - zostało nam więc ostatnie 6 km tej trasy. Tym razem droga jest piaszczysta i można ją pokonać jedynie samochodami z napędem na 4 koła. Przesiadamy się do takich oto pojazdów:

Kilka widoczków z krótkiego przejazdu wśród fantastycznych, pomarańczowych wydm Crazy

I już jesteśmy na miejscu Preved

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 11 godzin 53 minuty temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Przepiękne krajobrazy !

Ci ludzie w oddali jacy sa malutcy w porównaniu do wydm Wacko

No trip no life

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 14 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

żuczki śliczne; suche drzewa "robią" wydmowe foto - super; niestety ze szponiastym nie bardzo umiem se poradzić i jeszcze chroniczny brak czasu ostatnio; wydaje mi się, że któryś z małych sokołów, może gadożer chociaż z zasięgu wynika, że w Namibii nie powinien się pojawiać  Biggrin

papuas

ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Online
Ostatnio: 9 minut 57 sekund temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...wow,wydmy COOL !!! : )

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 31 minut 6 sekund temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Sossusvlei (czasami pisane Sossus Vlei) to prawie biała, solno-gliniana niecka otoczona wysokimi, czerwonymi wydmami, położona w południowej części Pustyni Namib, w Parku Narodowym Namib-Naukluft. Nazwa „Sossusvlei” używana bywa również w szerszym znaczeniu – tzn. w odniesieniu do innych, sąsiednich "vlei" takich jak np. słynna Deadvlei i otaczających je wydm. Diuny Sossusvlei należą do najwyższych na świecie - wiele z nich ma ponad 200 metrów wysokości. Najbardziej znana jest wydma o wdzięcznym imieniu Big Daddy (około 325 metrów), jednak za najwyższą uważa się Dune 7, mającą około 388 metrów. Warto jeszcze wspomnieć, że piasek tworzący te wydmy ma około 5 milionów lat Shok

Zanim jednak zaczniemy podziwiać cuda natury podchodzimy do kolczastego krzaczka - to melon nara.

Jest on rośliną endemiczną pustyni Namib, doskonale przystosowaną do trudnych warunków wegetacji – może przetrwać wiele lat bez wody. Krzaki melona nara są miejscem schronienia i źródłem pożywienia dla różnych stworzeń. Natomiast same owoce (melony), zawierające nieco wodnisty, słodki i aromatyczny, żółto-pomarańczowy miąższ, stanowią pożywienie dla ludzi. Nasiona zaś znajdują zastosowanie w produkcji kosmetyków.

Wśród gałęzi krzaka nara udaje mi się wypatrzeć niewielkiego, kolorowego ptaszka - niestety nie pamiętam jego nazwy Sad Może niezawodny Papuas znowu podpowie?

Podszkoleni w kwestiach botanicznych wyruszamy w kierunku pierwszych „vlei” Yahoo Widoki są wspaniałe więc pstrykam fotkę za fotką i cieszę się, że minęły już czasy aparatów na kliszę bo miałabym ogromny problem, co na niej uwiecznić. Za to teraz mam problem, które z niezliczonych fotek pokazać by nie zasypać Was nadmiarem czerwonego piachu Dash 2 Ufff, wybrałam "zaledwie"... kilkanaście ujęć Man in love

Wreszcie pojawia się w oddali najsłynniesza "vlei" - Deadvlei Yahoo

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 11 godzin 53 minuty temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Fantastyczne te wydmy !! mam nadzieję,że kiedyś je zobaczę

To miejsce z ostatniej fotki to chyba jedno z najbardziej znanych i pocztówkowych miejsc w Namibii ? 

No trip no life

Strony

Wyszukaj w trip4cheap