--------------------

____________________

 

 

 



Polanica i „okolice” – wrzesień 2021

248 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 15 godzin 18 minut temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...taaa, "z bułami"...bym się przywitał ; )))

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

_Huragan_
Obrazek użytkownika _Huragan_
Offline
Ostatnio: 15 godzin 40 minut temu
Rejestracja: 13 cze 2015

" Tej z Kudowy  już nie kojarzę."-to moze ta woda w Kudowej jakas wysokoprocentowa,ze nie kojarzysz?;)))

A kaplica z czaszkami oczywiscie slynna ,ale ja n.p. jeszcze nigdy tam nie bylem.

https://marzycielskapoczta.pl/

Napisz pocztowke ze swoich podrozy do chorych dzieci

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 14 minut 23 sekundy temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Radek, nie jestem fanką burgerów ale te były naprawdę dobre. Huragan wodę z procentami lubię (tzw, wodę ognistą – ale w postaci drinków) ale ta w Kudowie procentów nie miała. Jeśli smak wody nie utkwił mi w pamięci , znaczy woda dała się pić Biggrin

Kudowa  należy do najstarszych uzdrowisk. Z leczniczych wód znana była już w XVII wieku. A jak to miejsce wyglądało kiedyś?

1923 r.

Pijalnia wód mineralnych i hala spacerowa, Kudowa-Zdrój

Główny plac spacerowy, Kudowa-Zdrój

Główny plac spacerowy, Kudowa-Zdrój

Panoramy i widoki Kudowy-Zdroju, Kudowa-Zdrój

Pijalnia wód mineralnych i hala spacerowa, Kudowa-Zdrój

Zdjęcia przedwojenne. Jak myślicie, niewiele się zmieniło?

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 14 minut 23 sekundy temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Z podobnego okresu Czermna.

Kościół św. Bartłomieja Apostoła, ul. Kościuszki Tadeusza, gen., Kudowa-Zdrój

Kościół św. Bartłomieja Apostoła, ul. Kościuszki Tadeusza, gen., Kudowa-Zdrój

Kościół św. Bartłomieja Apostoła, ul. Kościuszki Tadeusza, gen., Kudowa-Zdrój

Kościół św. Bartłomieja Apostoła, ul. Kościuszki Tadeusza, gen., Kudowa-Zdrój

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 16 godzin 18 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Mam wrażenie ,że Kudowa niewiele się zmieniła i chyba dobrze..zachowuje wciąż swój specyficzny charakter 

Kaplica z czaszkami straszna Shok nigdy o niej nie słyszałam. Fajnie ,że pokazujesz i takie miejsca 

No trip no life

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 30 minut 1 sekunda temu
Rejestracja: 22 maj 2021

No nie ma już tego wysokiego komina widocznego na jednej z pocztówek, pijalnia i otoczenie bez większych zmian. Sympatyczne, że w zabudowie kurortów - Polanicy, Kudowy dominują obiekty o architekturze typu pensjonat. To właśnie nadaje klimatu. Co do kaplicy czaszek  to niedalako znajduje się równie makabryczna atrakcja, ale w Czechach - kaplica cmentarna w pobliżu Kutnej Hory.

papuas

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 14 minut 23 sekundy temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Z Kudowy jedziemy do Zieleńca. To znana na w tym rejonie stacja narciarska. Tutaj bardzo długo utrzymuje się śnieg. Na północnych stokach nawet do późnej wiosny. W młodych latach bardzo często jeździłam tu na weekendowe  tzw, „express narty” organizowane przez zakłady pracy. W tym czasie była nikła baza noclegowa i najpierw dwa, potem 3 orczyki, reszta wycągów to były tzw. „wyrwirączki”. Teraz miejscowość jest nie do poznania. Ale o tej porze  nic tu się nie dzieje. Wszystko pozamykane. Ale widać ciągle budujące się nowe obiekty.

Postanawiamy zdobyć szczyt Orlicy, szczytu nad Zieleńcem. Wchodzimy więć na szlak.

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 14 minut 23 sekundy temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

 Trasa na górę nie ma ostrych podejść  choć wiadomo na szczyt zawsze jest pod górę. Orlica jest górą graniczną, a jej najwyższy punkt  leży po stronie czeskiej. W  roku 2012 na szczycie umieszczono obelisk, który upamiętnia trzech wyjątkowych gości, którzy tu byli. Pomnik w kształcie ostrosłupa wspomina cesarza Józefa II (był tutaj w roku 1779), Quincy Adamsa, czyli późniejszego prezydenta USA (1800) oraz Fryderyka Chopina (1826).

Tu rozpoczyna się jedna z dusznickich pętli single tracków  którymi możemy zjechać aż do centrum Dusznik-Zdroju.

Obok szczytu wybudowano niedawno wieżę widokową. Dolna część może służy za schronienie. U góry możemy podziwiać widoki. Na wieży są lunety (bez opłaty)

 

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 14 minut 23 sekundy temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Z wieży widokowej widać fundamenty po zabudowaniach. Są prawdopodobnie ślady po spalonym zaraz po wojnie schronisku. Przed 1945 na Orlicy znajdował się uczęszczany punkt widokowy z rozległą panoramą na czeską stronę Gór Orlickich i  całoroczne schronisko Hohe Mense-Baude i wieża widokowa. Schronisko to było zbudowane i prowadzone przez Heinricha Rübartscha (1852–1930), który był pionierem turystyki górskiej i narciarstwa w Sudetach.

Poniże zdjęcia przedwojenne z Orlicy.

Schronisko i wieża widokowa na Orlicy (dawne), Duszniki-Zdrój

Schronisko i wieża widokowa na Orlicy (dawne), Duszniki-Zdrój

Schronisko i wieża widokowa na Orlicy (dawne), Duszniki-Zdrój

Schronisko i wieża widokowa na Orlicy (dawne), Duszniki-Zdrój

Folder reklamowy Landesfremdenverkersverband Schlesien, Karpacz

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 16 godzin 18 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Piekne widoczki z wieży

No trip no life

Strony

Wyszukaj w trip4cheap