--------------------

____________________

 

 

 



Polanica i „okolice” – wrzesień 2021

248 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Online
Ostatnio: 49 minut 57 sekund temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...heee, no jak Cie "skusił" Radków !????

"na żółto"czy..."na czarno" ?!!!! ; )))

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

_Huragan_
Obrazek użytkownika _Huragan_
Offline
Ostatnio: 11 godzin 59 minut temu
Rejestracja: 13 cze 2015

Bardzo ladny ten szlak po tych skalkach.Nigdy tam nie bylem-ciekawa inspiracja .

https://marzycielskapoczta.pl/

Napisz pocztowke ze swoich podrozy do chorych dzieci

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 19 godzin 11 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Radek – Radków, o to Ci chodzi? Niestety tego dnia, ani następnego nie odwiedziliśmy Radkowa. Byłam tam kiedyś na koloniach. Wspominam tak sobie (kolonie).

Huragan, na razie weszliśmy na Szczeliniec. Wejście podobno po 665 schodach (nie liczyliśmy). Widoczki już piękne, ale pięknie dopiero będzie. Niestety cała radocha przysłonięta coraz to większością ludzi.

Pogoda tego dnia jest piękna. Podziwiamy widoki.

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 19 godzin 11 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Na szczycie są zlokalizowane pamiątkowe tablice pamiątkowe. Pierwsza z nich ku pamięci Franza Pabla. Zdjęcie z neta tablicy w pobliżu punktu widokowego przy schronisku i pamiątkowego obeliska przed wejściem na schody wiodące z Karłowa na szczyt Szczelińca Wielkiego. Niestety  nie zrobiłam zdjęcia.

Kamień i tablica Franza Pabla  Kamień i tablica Franza Pabla

Tablica upamiętniająca wizytę J.W. Goethego. Ta fotka moja.

 Kto to by ł Goethe wiedza chyba wszyscy a kto to był Franza Pabla?

To krótki rys historyczny, wspomagałam się oczywiście netem.

Kiedyś  wejście na Szczeliniec Wielki uchodziło za niemożliwe przejście na szczyt przetarli  , często z użyciem materiałów wybuchowych żołnierze pruscy , ścieżkę na szczyt. Rekonesans góry pomagał wykonać młody mieszkaniec Karłowa, Franciszek Pabla. Po przetarciu szlaku szczyt odwiedził król Fryderyk Wilhelm II, a Franciszek Pabel miał przyjemność tę grupę oprowadzać. Wizyta zapoczątkowała istny boom na Szczeliniec Wielki.

Już wtedy do dobrego tonu należała wizyta i podziwianie wschodu słońca ze szczytu, a bliskość dwóch uzdrowisk, Dusznik i Kudowy, spowodował napływ turystów. W 1790 Szczeliniec odwiedził Johann Goethe, a 10 lat później wschód słońca podziwiał z tego miejsca późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych – John Quincy Adams. Kuracjusz pobliskich Dusznik, Fryderyk Chopin, pisał ze smutkiem „… alem jeszcze nie był tam, gdzie wszyscy jadą, bo mi zakazano. Jest tu w bliskości Reinerz (Dusznik) góra ze skałami zwana Heuscheuer (Szczeliniec Wielki), miejsce, z którego widoki zachwycające, ale dla niezdrowego powietrza na samym wierzchołku nie wszystkim dostępna, a jestem jednym z tych pacjentów, na nieszczęście, którym tam nie wolno.” – o ci chodziło z tym niezdrowym powietrzem na szczycie – nie wiem. Może chodziło o to, że zdrowie nie pozwalało na wysiłek pokonania tylu stopni?

Franciszek Pabla od Króla Wilhelma III otrzymał miano przewodnika królewskiego i kasjera Szczelińca Wielkiego. Było to pierwsze powołanie na przewodnika górskiego w całej Europie! Dzięki czemu Pabel oprowadzał turystów tutaj do końca życia, przez długich 71 lat, częstokroć po trzy, cztery razy dziennie

Franciszek Pabla był sołtysem Karłowa – był nim w latach 1773-1861. W 1813 roku, po powstaniu w Karłowie nadleśnictwa, przejął w całości obowiązki związane z pobieraniem opłat wstępu na Szczeliniec . później stał się także właścicielem miejscowej gospody. Staraniem Pabla w roku 1814 oddano do użytku pierwsze, drewniane schody na szczyt. W roku 1815 postawiono drewniany domek letni czyli pawilon dla turystów obok którego w roku 1845 wybudowano schronisko Szwajcarka (w stylu górskich schronisk szwajcarskich). Obsługą turystów w Karłowie zajmowała się cała rodzina Pablów – żona sołtysa prowadziła gospodę z miejscami noclegowymi, a synowie przygotowywali się do funkcji przewodników po Szczelińcu. Franz Pabel był nie tylko solidnym przewodnikiem ale także dobrym organizatorem i propagatorem Karłowa i Szczelińca. W roku 1843 roku wydał bardzo popularną w tym czasie książeczkę zatytułowaną Kurze Geschichte des Bekanntwerdung und Anlagen-Einrichtung der Heuscheuer. Mitgebeilt von Heuscheuerfürer Schulzen Franz Pabel (Krótka historia rozsławienia oraz ułatwienia zwiedzania Szczelińca we wspomnieniach przewodnika po Szczelińcu, sołtysa Franza Pabla). Następne wydania tej książki ukazały się w 1851 i 1857 roku. Polskie wydanie pod tytułem „Krótka historia uprzystępnienia Szczelińca” w tłumaczeniu Zbigniewa Gdowskiego wyszło dopiero w roku 1996. Franz Pabel przeżył 81 i pół roku z czego, jak sam pisał, przez 71 lat osobiście prowadził wycieczki na Szczeliniec.

A schronisko wygląda teraz tak:

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 18 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Na Szczelińcu wiele skałek ma swoje indywidualne nazwy ze względu na podobieństwo skał do rzeczy realnych - jest Kwoka, Wielbłąd, Małpolud, Fotel Pradziada; niedaleko Szczelińca są Skalne Grzyby - bardzo fajny i ciekawy teren. No z tym oprowadzaniem przez 71 lat to chyba przesada, bo musiał by to robić non stop zaczynając w wieku 10 lat  Biggrin

papuas

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 19 godzin 11 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Papuas, nie weryfikowałam informacji. Znalazłam jeszcze taką notkę w necie. 70 lat – można mu według tego tekstu zaliczyć. Postać warta wzmianki.

„Bardzo ważnym wydarzeniem była budowa w 1790 r. fortu Karola na górze Ptak, nieopodal Karłowa, prowadzona przez Prusaków w związku z umacnianiem granic Śląska przed spodziewaną wojną z Austrią. Budowniczy fortu, major von Rauch, miał zamiar wykorzystać także naturalne walory obronne Szczelińca. Penetrację terenu prowadził przy pomocy Franciszka Pabla – 17- letniego wówczas mieszkańca Karłowa. W czasie prac przygotowawczych żołnierze wytrasowali dojście na górę i udostępnili część szczytu, ale ostatecznie zrezygnowano z planów jego ufortyfikowania. Wzniesione obiekty obronne w sierpniu 1790 r. wizytował następca tronu pruskiego, a w kilka dni później sam król Fryderyk Wilhelm II wraz z księżniczkami i liczną świtą. W czasie obu wizyt pod przewodnictwem Franciszka Pabla, wspomnianego ordynansa budowniczego fortu, odbyły się wycieczki na Szczeliniec Wielki.”.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Bajka831
Obrazek użytkownika Bajka831
Online
Ostatnio: 1 godzina 7 minut temu
Rejestracja: 26 lis 2014

[quote=Asia-A]

Zerknijcie na budynek po prawo - rok 1935 i obecnie - niewiele się zmieniło:)

Most gotycki na Młynówce / Most św. Jana, ul. Wita Stwosza, Kłodzko

Wow robi wrażenie, niesamowicie zachowane piękne miasteczko  Girl pinkglassesf

Bajka831
Obrazek użytkownika Bajka831
Online
Ostatnio: 1 godzina 7 minut temu
Rejestracja: 26 lis 2014

Powiem ze mieszkaliśmy w tym samym rejonie będąc w Polanicy te 17 lat temu, park i cześć zdrojowa zapamiętaliśmy dokładnie jak na Twoich foto, tyle lat temu też miasteczko zrobiło na nas wrażenie bardzo czystego zadbanego i fajnie że nadal tak jest, poszukam jutro foto może coś znajdę z 2004 my byliśmy w czerwcu.

Bardzo ładne widoki górskie, piękne lasy z góry Sun bespectacled

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 19 godzin 11 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Bajka, jak masz jakieś ciekawe ujęcia, wklejaj śmiało porównamy jak się Polanica zmienia.

A my udajemy się na szlak labiryntu skalnego .

Wejście jest płatne i obowiązuje jeden kierunek ruchu. Czyli jeżeli przejdziemy przez bramki to chcąc wrócić do schroniska musimy przejść całą trasę, zejść na dół i ponownie pokonać cała trasę po schodach.  Już pod kasą kolejka. Trzeba chwile poczekać na wejście. Na trasie są miejsca luźniejsza ale cały czas czuje się kogoś „na plecach” i przed sobą. Chwilami stoimy w korku. Ale pogoda cudna, widoczki są skałki ciekawe więc idziemy…

 

 

 

 

 

  

  

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 18 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Tak, wszystko się zmienia - sporym zaskoczeniem dla mnie jest niemożność powrotu pod schronisko (a jakby ktoś coś zapomniał?); kiedyś tak nie było, ale ...  Pewnie ruch większy, a i zrobiono możliwość wejścia na niektóre skałki to muszą zrobić wszystko dla rozładowania tłoku.

papuas

Strony

Wyszukaj w trip4cheap