--------------------

____________________

 

 

 



Polanica i „okolice” – wrzesień 2021

248 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 6 godzin 28 minut temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...tak "przy okazji",to co to "tablica na wlepy" !???

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 5 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Tablica na wlepy? Myślę, że to miejsce dedykowane tym, którzy muszą koniecznie zostawić ślad po sobie. by nie niszczyli drzew, skał i innych miejsc – postanowili postawić tablicę. Jest koło miejsca wyjścia na trasę.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 5 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

To rozpoczynamy wędrówkę przez labirynt. Formy skalne nie mniej ciekawe , a ruch zdecydowanie mniejszy.

Zaraz na początku jest punkt widokowy, do którego trzeba zboczyć lekko z trasy.

Trasa wiedzie w większości wąskimi korytarzykami między skalami.

 

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 5 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Kontynuujemy wędrówkę, mam nadzieję, że również dla Was jest ciekawie. Nam się podobało. Skały mają różne nazwy - tu widzimy okręt Biggrin Przed blotkiem chronią drewniane kladki.

 

   

 

    

 

 

 

 

 

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 5 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Powoli zbliżamy się do końca labiryntu.

 

Do miejsca wejścia na trasę labiryntu wracamy specjalnie przygotowaną drogą. Po drodzę są też widoczki.

Dochodzimy do parkingu. Tablice informują nas z jakich środków korzystano aby chronić przyrodę i przygotować trasy dla turystów.

.

Teraz trzeba pokonać tą samą trasę w dół do parkingu gdzie stoi auto. Pierwszy odcinek jest trudniejszy po, po kamieniach i bardziej stromo.  

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 5 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

To jeszcze wróćmy na Szczeliniec i oglądnijmy parę starych widokówek.

Karłów

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.)

I widoczki z okolic Błędnych Skał – od strony Bukowiny (kiedyś miejscowość – obecnie dzielnica nad Kudową)

Schronisko Błędne Skały (dawne), Kudowa-Zdrój

Bukowina Kłodzka

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 5 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Po wędrówce jedziemy do Dusznik – do części uzdrowiskowej. Parkujemy i od razu w oko wpada nam knajpka z czeskim jedzeniem . A głodni jesteśmy mocno. Każdy zamawia co innego – ale wszyscy zadowoleni.

Potem idziemy przez park zdrojowy do pijalni.  Tu trochę kłopot, bo aby napić się wody  trzeba zapłacić, a akurat w sklepiku pani ma kłopot z kasą. Pozwala nam nabrać wody do swoich pojemników, ale tych nie mamy przy sobie. Mąż leci do auta po butelki – i udaje się, bo za chwile zamykają pijalnię.

Duszniki mają część zdrojową cichą i mało atrakcyjną. Park nieduży i mało atrakcyjny. Kuracjuszy niewiele widać. Nie ma porównania do Polanicy.

To widok na budynek Pijalni od Strony ulicy , nawet ciężko zorientować się , co to jest.

Wejście, od drugiej strony, tej "parkowej"

Od drugiej strony budynek wygląda bardziej atrakcyjnie.

I część parkowa, jest fontanna z "efektami".

 

To już koniec dnia, jedziemy do Polanicy odpocząć.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 13 godzin 1 min temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Asiu, labirynt rewelacja !! super wycieczka 

a przy okazji jakie widoczki no i te formacjee skalne Preved

No trip no life

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 5 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Tak, naprawdę polecam wycieczkę, szczególnie Błędne Skaly, gdzie nie ma tłumów. Nam dopisala pogoda, więc wycieczka superkowa.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 5 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Trochę wybranych z neta informacji o Dusznikach Zdroju.

W 1748 r. przeprowadzono pierwsze badania źródeł mineralnych. W 1769 r. Duszniki oficjalnie stały się uzdrowiskiem poprzez wpisanie „Zimnego Zdroju” na listę źródeł leczniczych ówczesnych Prus.

W 1797 r.  w prowizorycznie wzniesionej szopie w 6 wannach rozpoczęto leczenie kuracyjne w podgrzanej wodzie z „Zimnego Zdroju”. W tym samym roku odkryto „Letni Zdrój”, znany obecnie pod nazwą „Pieniawa Chopina”. Wkrótce za miastem wybudowano (w 1802 r.) pawilony, pierwsze urządzenia kąpielowe, „dom towarzyski” i pierwsze zajazdy.

Na początku XIX w. Duszniki stały się jednym z najznaczniejszych uzdrowisk w regionie. W 1817 r. odkryto kolejne źródło: „Źródło Ulryki”, obecnie znane jako „Jan Kazimierz”. W sierpniu 1826 r. na kurację wraz z matką i siostrami przybył 16-letni Fryderyk Chopin, który dał dwa koncerty. Dochód z nich przeznaczono na utrzymanie sierot. Koncerty te uważa się za pierwsze zagraniczne występy Fryderyka Chopina.

W 1862 r. wybudowano nowe łazienki (obecnie Zakład Przyrodoleczniczy), a w 1877 r. oddano do użytku palmiarnię wraz z salą koncertową (obecnie Pijalnia Zdrojowa).

Po II wojnie światowej Duszniki przyznano Polsce. Dotychczasowa ludność miasta została wysiedlona do Niemiec. Jako że Duszniki uniknęły zniszczeń wojennych, już w 1946 r. zorganizowano tu I Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Pensjonaty i hotele znacjonalizowano. W latach 1958–1962 zrekonstruowano stare ujęcia wód mineralnych („Pieniawa Chopina” i „Jan Kazimierz”),

W 1998 r. Duszniki zniszczone zostały przez powódź. Szczególnie ucierpiała część zdrojowa z zabytkowym Parkiem Zdrojowym. Obecnie skutki powodzi zostały usunięte a muzeum papiernictwa, park i położony w nim Dworek Chopina są starannie odnowione.”

I parę starych widoczków:

1898 r.

Pocztówki z Dusznik-Zdroju, Duszniki-Zdrój

1920 rok.

Pocztówki z Dusznik-Zdroju, Duszniki-Zdrój

Lata 1930-1937

Pocztówki z Dusznik-Zdroju, Duszniki-Zdrój

1965 r.

Pocztówki z Dusznik-Zdroju, Duszniki-Zdrój

1976 r.

Pocztówki z Dusznik-Zdroju, Duszniki-Zdrój

Pocztówki z Dusznik-Zdroju, Duszniki-Zdrój

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Strony

Wyszukaj w trip4cheap