--------------------

____________________

 

 

 



Kapryśna Malta 2023 -

473 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 1 dzień 6 godzin temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

melduję, że jestem, czytam i oglądam! - Rodzinna, wspólna  fotka przesympatyczna!  Good

( z tą pogodą to niezły psikus był w tym roku; generalnie maj na południu Europy był tak samo chłodny jak i u nas; ja w tej Francji w tym czasie zmarzłam w Andorze (no, ale to Pireneje, więc jest na co zwalić Biggrin ) ale i dość chłodno też było np. w Carcassonne, gdzie wiał tam lodowaty wiatr, który o mało łba nie urwał! ; pozostałe miejsca były przyjemnie ciepłe i na zwiedzanie ok, ale upałów nie było (na szczęście), choć spodziewałam się, że w maju będzie tam cieplej! ;

(mój kolega z pracy w tym samym czasie był na Majorce (czyli dokładnie mój termin z przed roku)- i miał tam niestety pogodę w kratkę, bo i padało, i genearalnie chłodno było, 

Bajka też coś wspominała, że w Grecji w maju nie miała tam upałów; no cóz...  z tą pogodą to nigdy nie utrafisz! ale lepsze to niż skwar;  jedna z moich koleżanek  przysłała mi wczoraj smsa z Rzymu; ma tam 40 C! i ledwie żyje Heat to ja już wolę tą kapryśną Maltę, deszczową Majorkę i huragan polarny w Carcassonne:)) 

Piea

Żeluś
Obrazek użytkownika Żeluś
Offline
Ostatnio: 9 godzin 16 minut temu
Rejestracja: 25 kwi 2016

Hhaha Piea )) co tam Rzym u nas teraz też człowiek ledwo żyje .Bez klimy nie daje rady.

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 1 dzień 6 godzin temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Piea, w czasie naszego pobytu na Malcie lokalna telewizja pokazywala, że we Włoszech byly powodzie, więc w wielu miejscach w \europie były anomalie pogodowe. W Polsce chyba pogoda najmniej odbiegala  od normy Biggrin .

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 3 minuty 8 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

oczywiście zaglądam i czytam  (bo jakże by inaczej) i ...  klimat jak widać za oknem się zmienia - podobno niedługo Polska stanie się największym producentem wina, a nad M.Śródziemnym powstanie nowa jeszcze większa Sahara   Biggrin  może dlatego, że obecnie korzystam wyłącznie z objazdówek wykupionych w Biurze i "... oglądam kiedy mi każą" nigdy  nie wyjeżdżam bez parasola.  Parasol daje gwarancję zrobienia foto w każdych warunkach.  Będę zaglądał, bo kawalerem nie jestem i na Malcie nigdy nie byłem, a wycieczki jak widzę oznaczone na mapce. Po 30 latach wreszcie nauczyłem się jeździć bezwypadkowo, ale ...  ruch lewostronny  ?? z pewnością stres, bo pierwszeństwo może mieć jednak kto inny  Biggrin  więc - wolno, ostrożnie i przed każdym rondem namysł    mnie także podoba się rodzinna radość  7071

papuas

Basia A.
Obrazek użytkownika Basia A.
Offline
Ostatnio: 5 godzin 20 minut temu
Rejestracja: 15 lip 2017

Wypadków jako takich oczywiście nie mieliśmy, ale tam każdy samochód, nie tylko ten z wypożyczalni ma ślady ... używania. Obicia mniejsze lub większe. Nam samym zdarzyło się parę razy złożyć lusterko po lewej stronie, bo jechaliśmy zbyt blisko przeszkód - plusem jest to, że miejscowi są przyzwyczajeni do turystów (bo przecież tylko Anglicy jeżdżą tak jak oni, a turystów z innych krajów jest znacznie wiecej), a samochody z wypożyczalni są dobrze oznaczone, więc wiedzą, że muszą być ostrożniejsi, bo nie wiadomo co turyści wymyślą i kiedy pomylą strony ulicy Biggrin

Co do pierwszeństwa - powinno być z lewej strony zamiast prawej, no i tak było. Jednak niemal na każdym skrzyżowaniu były znaki stopu, żeby broń boże nie pojechać na pamięć, tylko się zatrzymać i puścić tych, którzy mają pierwszeństwo 

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 1 dzień 6 godzin temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Nasze „energetyczne zdjęcie” nie było naszego pomysłu. Idąc zobaczyliśmy trzy panie które usiłowały zrobić sobie wspólne zdjęcie. Basia zaproponowała więc pomoc. Powstała duża ilość zdjęć w różnych energetycznych i zabawnych pozach. Poprosiliśmy o rewanż, aby też mieć wspólne zdjęcie,  ustawiając się „normalnie” – ale panie zmieniły nam ustawienia Biggrin i tak to powstało kilka energetycznych zdjęć rozpoczynających drugi dzień pobytu ale początek pierwszej wycieczki.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Basia A.
Obrazek użytkownika Basia A.
Offline
Ostatnio: 5 godzin 20 minut temu
Rejestracja: 15 lip 2017

Nie tylko tego dnia, ale ogólnie podczas urlopu można powiedzieć, że udawało nam się zobaczyć to, na zobaczenie tego dnia (albo w ogóle) nie liczyliśmy. Niedługo dowiecie się o co dokładnie mi chodzi Biggrin

Tak więc idziemy w górę, myśląc "może dojdziemy do tej budowli". Może, bo w sumie wydaje się to być dość daleko, ludzie jak mróweczki tam chodzą, a trasy będziemy szukać na bieżąco

Z jednej strony jest morze, a z drugiej coś na kształt pól uprawnych, ogródków? Trudno stwierdzić czy tam w ogóle się coś dzieje, czy ktoś to uprawia, czy jest zostawione same sobie

Zauważamy ścieżkę w stronę urwiska, więc zaglądamy co tam jest

  

I natrafiamy na małą zatoczkę

 

Wracamy na główny szlak i idziemy dalej

Dochodzimy do tej budowli, jest to "WWII pillbox" czyli w tłumaczeniu pudełko na tabletki z drugiej wojny światowej. W rzeczywistości było to fortyfikacje budowane na Malcie, głównie w okolicach Mellieha, ale nie tylko. Chroniły one granic Malty podczas drugiej wojny światowej. Schrony aczęły być budowane przez Wielką Brytanię w 1938 roku, choć ten ten rodzaj kwadratowych, kanciastych budowli datuje się na 1939-1942, i były kreowane na wiejskie chaty  i gospodarstwa  malowaniem, czy wystrojem zewnętrznym. Z tego co wynika, to budowla jest pozostawiona sama sobie  - choć inne podobne tego typu budowle są pod opieką miejscowej fundacji, ale o tym dalej, przy innych dniach.

Z tego miejsca widać też ładne widoczki

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 1 dzień 6 godzin temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

 Od początku tego spaceru po klifach ukazywały nam się  coraz ciekawsze widoczki i potwierdzały, że okolice Marsaskala są warte odwiedzenia. Na przykład takie okno skalne – cud natury i te kolorowe klify. Jak się później mogliśmy przekonać – mogą konkurować z bardziej rozreklamowanymi miejscami na Malcie i Gozo.

 

Idziemy dalej? Teraz widzimy miejsce z budowlami z którego widzieliśmy "okno" skalne. Widzicie tą wydrążoną w skale dziurę. To chyba nie zrobiła sama natura - a nie ma do tego miejsca dojścia.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 1 dzień 6 godzin temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Spacer jest właściwie samą krawędzią klifu, ale droga nie jest stresująca. Idziemy zapatrzeni w coraz ciekawsze widoczki klifów, fale i lazurki. Oglądam się za siebie i widzę skalne okno    z drugiej strony.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 3 minuty 8 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

fajne takie przybrzeżne twory skalne i raczej naturalne,  oprócz wykutej jaskini, chociaż kto to tam wie (też mogła runąć część klifu odsłaniając co w skale)

papuas

Strony

Wyszukaj w trip4cheap