--------------------

____________________

 

 

 



Kapryśna Malta 2023 -

478 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Żeluś
Obrazek użytkownika Żeluś
Online
Ostatnio: 5 minut 8 sekund temu
Rejestracja: 25 kwi 2016

Pieknie )) ja osobiście niekiedy uwielbiam tak chodzić przed siebie bez planu i pobłądzić w takich zakamarkach.Malta jak widzę idealnie sie do tego nadaje.

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 2 godziny 4 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Żeluś :

Pieknie )) ja osobiście niekiedy uwielbiam tak chodzić przed siebie bez planu i pobłądzić w takich zakamarkach.Malta jak widzę idealnie sie do tego nadaje.

Żeluś, cala nasza maltańska wyprawa i zwiedzanie było bardzo spontaniczne. Wybieraliśmy miasta i polecane punkty, a już wędrówki po nich były trochę tam, gdzie nogi poniosą. Pewnie nie wszystko zobaczyliśmy i nie zawsze wiedzieliśmy na co patrzymy ale tak nam pasuje. Wędrując tak bez planu dotarliśmy też do miejsc ciekawych i wartych zobaczenia, o których przewodniki nie piszą,  jak pokazane już klify przy Marsascali. Miejsce warte polecenia  i dla tych co poruszają się po Malcie lokalną komunikacją (jest przystanek) jaki i wypożyczonym autem (spoko, jest gdzie zaparkować). Z Twoją dociekliwością na pewno odkryjecie jeszcze wiele ciekawych miejsc. Jest samolot z Wrocławia , tylko 2,5 godziny lotu, szybciej niż nad polskie morze. Żelku, zachęciłam?

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 2 godziny 4 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Po drugiej stronie zatoki jest już Senglea (Isla). Miasta się przenikają i jedynie na mapce można sprawdzić gdzie jesteśmy. Przechodzimy skrótem przez mostek i jesteśmy w Sengeli. Teraz po drugiej stronie zatoki mamy Birgu Biggrin . Idziemy nadbrzeżem  skąd mamy świetne widoczki.

 

 


Zdjęcia pokazują, że wiaterek był Biggrin Parasole pozabezpieczane. Łudeczki nie pływają.

Bliżej końca cypla budynki usytuowane są na kamiennych murach. Lepiej to widać z przeciwległego brzegu zatoki (z Birgu).

 

Nikt się nie pomyli, który garaż czyj – kolory są konkretne.

Po prawo widok na Birgu (Fort Saint Angelo) po lewo widoczna Valetta.

Dochodzimy do końca cypla . Patrząc w górę widzimy wystającą z nad murów wieżę z ciekawymi symbolami. Wieża strażnicza „Il-gardjola” ma wyrzeźbione różne symbole, takie jak oko, ucho i ptak żuraw, reprezentujące opiekę i przestrzeganie zasad ochrony maltańskich wybrzeży. Oko na wieży to popularna ikona reprezentująca Maltę, pojawiająca się w wielu broszurach o wyspie.  Jak widać wieża intryguje turystów. Fotki obowiązkowe.

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 2 godziny 4 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Za zakolem cypla ukazuje nam się widok na port w Valettcie.  

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Offline
Ostatnio: 2 godziny 32 minuty temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Ta Malta oprócz tego, że kapryśna (wiadomo rodzaj żeński) to w przewadze taka jednokolorowa - piaskowa; no może za wyjątkiem balkoników i drzwi garażowych  Biggrin   Wiadomo, port musiał być chroniony fortem, więc ta wieżyczka miała oko i ucho na okolicę.  Ze wszystkich widocznych na foto samochodów jeden się wyróżnia i jest super - taki Syrenopodobny.

papuas

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 3 dni 7 godzin temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

ucho i oko kapitalne! (no patrz, tyle widzaiałm tych wieżyczek na Malcie w przeróznych fortach, ale oko-ucho mi jakoś umknęło..... Biggrin

a kolorystyka maltańskich miasteczek - jak zauważył Papuas-wnikliwy obserwator-jest wyjatkowo jednorodna, tak taka piaskowa wlaśnie , niektórzy mówią, ze to "dotyk słońca" i przez to wyglada to tak urokliwie (w realu zdecydowanie jest inny odbiór niz na zdjeciach) zwłaszcza w pełnym słońcu (bo w czasie mojego pobytu Malta nie chciała być kapryśna i żar lał się z nieba, choć na szczęście non-stop studzony wiatrem) 

Piea

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 2 godziny 4 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Piea :

ucho i oko kapitalne! (no patrz, tyle widzaiałm tych wieżyczek na Malcie w przeróznych fortach, ale oko-ucho mi jakoś umknęło..... Biggrin

a kolorystyka maltańskich miasteczek - jak zauważył Papuas-wnikliwy obserwator-jest wyjatkowo jednorodna, tak taka piaskowa wlaśnie , niektórzy mówią, ze to "dotyk słońca" i przez to wyglada to tak urokliwie (w realu zdecydowanie jest inny odbiór niz na zdjeciach) zwłaszcza w pełnym słońcu (bo w czasie mojego pobytu Malta nie chciała być kapryśna i żar lał się z nieba, choć na szczęście non-stop studzony wiatrem) 

Piea, mnie ta wieżyczka z okiem i uchem też zaciekawiła. Jest też w fajnym miejscu.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 2 godziny 4 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Następnie kawałek dalej wchodzimy między budynki, po schodkach do góry i dochodzimy do Ogrodów Gardjola w bastionach Senglei. Tu też znajduje się widziana z dołu wieża strażnicza „Il-gardjola”. Z góry jest jeszcze lepszy widok  na Wielki Port, Vallettę, i Fort St. Angelo. Ogrody i wieża zostały zaplanowane przez Wielkiego Mistrza De La Sengle w 1551 roku W ogrodzie można chwilę odpocząć, podziwiając widoki.


Widok na Valettę.

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 2 godziny 4 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Jeśli byście myśleli, że Malta to płaska wyspa – nic bardziej mylnego. W każdym punkcie wyspy jest z górki i pod górkę. Nawet przy naszym domu w Marsascali różnica poziomu między ulicą wzdłuż naszego domu  przy nadbrzeżu, a ulicą równoległą od frontu to różnica jednego piętra.  Uliczki łączy stromy podjazd. Tutaj w Isli też wiele pod schodów. Dzięki tym różnicom wysokości są piękne widoczki, dlatego wracamy środkiem półwyspu między budynkami.

 

I taki nietypowy mieszkaniec Isli Biggrin

Widok z drugiego brzegu półwyspu.

Bazylika Narodzenia najświętszej Maryi Panny w Sengeli znana też jako Bazylika Matki Bożej Zwycięskiej. Najbardziej prawdopodobnym jest, że kościół zbudowany został w roku 1580, jako pomnik zwycięstwa chrześcijan w Wielkim Oblężeniu Malty 1565 roku. Na fasadzie kościoła znajduje się łaciński napis MONUMENTUM INSIGNIS VICTORIAE MDLXV (Pomnik Wielkiego Zwycięstwa 1565). Podczas II wojny światowej, w roku 1941, kościół został kompletnie zniszczony przez bombardowanie lotnicze. Po wojnie odbudowany.

 

 

 Ponieważ otwarte, wchodzimy do środka.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 2 godziny 4 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

papuas :

Ta Malta oprócz tego, że kapryśna (wiadomo rodzaj żeński) to w przewadze taka jednokolorowa - piaskowa; no może za wyjątkiem balkoników i drzwi garażowych  Biggrin   Wiadomo, port musiał być chroniony fortem, więc ta wieżyczka miała oko i ucho na okolicę.  Ze wszystkich widocznych na foto samochodów jeden się wyróżnia i jest super - taki Syrenopodobny.

Foto autka dla fanów motoryzacji.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Strony

Wyszukaj w trip4cheap