--------------------

____________________

 

 

 



„Sokotra – zapomniany cud świata” z Poza Trasą (kwiecień 2022 r.)

80 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
mabro
Obrazek użytkownika mabro
Offline
Ostatnio: 2 godziny 55 minut temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Nel, Radek jeśli chodzi o drzewa butelkowe to macie częściowo rację. Poszperarałam w necie i okazało się, że określenie „drzewo butelkowe” używane jest w stosunku do różnych roślin, rosnących na różnych kontynentach i przypominających kształtem butelki. W Ameryce Środkowej występuje pachira wodna (pachira aquatica), która dorasta do wysokości 20 m i potocznie nazywana jest drzewem butelkowym albo butelkowcem. Natomiast w Australii występuje brachychiton rupestris, który wyglądem przypomina pachirę i też zwany jest drzewem butelkowym. Spotkałam się również z określeniem „drzewo butelkowe” dla baobabu afrykańskiego. Na Sokotrze (i tylko tam) występuje drzewo butelkowe będące rodzajem adenium rosnącego w tropikalnej i subtropikalnej Afryce kontynentalnej oraz na Półwyspie Arabskim. Więcej o tym właśnie drzewie butelkowym napiszę, zgodnie z wcześniejszą obietnicą, w kolejnym odcinku mojej relacji.

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Offline
Ostatnio: 2 godziny 55 minut temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

W kanionie nie zabawiliśmy zbyt długo bo tego dnia czekało nas jeszcze sporo atrakcji. Ponownie pokonaliśmy kamienistą trasę – tym razem do góry, więc nieco wolniej, co pozwoliło mi zrobić parę fotek przez okno samochodu. Popatrzcie proszę na pierwszą fotkę - po lewej stronie widać jak nasze auta "wspinają się" tą niełatwą drogą, często wzbijając tumany beżowo-rudego pyłu Shok

W końcu dotarliśmy do miejsca, gdzie mogliśmy z bliska obejrzeć niezwykłe i nieco dziwaczne drzewa butelkowe (adenium obesum socotranum) zwane inaczej różami pustynnymi Preved To endemiczny sukulent, którego gruby pień przypomina mały baobab lub... butelkę. Przybiera on najróżniejsze kształty – wysmukłe lub pękate, z kilkoma krótkimi gałązkami na czubku. Może osiągać wysokość powyżej 4 metrów chociaż rośnie bardzo wolno - uważa się, że duże, dojrzałe rośliny mogą mieć nawet kilkaset lat Shok W porze suchej zrzuca skórzaste liście a na gałązkach pojawiają się piękne kwiaty w różnych odcieniach różu - od bardzo bladego do prawie czerwonego.

Drzewa butelkowe są szeroko rozpowszechnione na równinach i płaskowyżach wapiennych Sokotry, często występują obficie na skalistych zboczach i skarpach. Dzięki zdolności do magazynowania wody w obszernym pniu mogą przetrwać długie okresy suszy w tak trudnym terenie. Jako rośliny trujące nie są zjadane przez zwierzęta (kozy). Z tego względu, chociaż występują tylko w jednym miejscu na świecie, nie zostały umieszczone na liście roślin zagrożonych wyginięciem Good 

Tam gdzie wysiedliśmy z samochodów było mnóstwo kwitnących drzew butelkowych a każde innego kształtu i wielkości Man in love Istny raj dla wielbicieli flory i fotografii. Gdyby nie masakryczny upał i totalny brak sił zrobiłabym pewnie dziesiątki zdjęć biegając od jednego okazu do drugiego bo drzewa butelkowe są niezwykle fotogeniczne. Niestety, musiałam się ograniczyć do roślin rosnących najbliżej auta zatem fotek będzie tylko kilka. Na szczęście nie było to ostatnie spotkanie z tymi ciekawymi roślinami... Biggrin

Na zdjęciu poniżej strąk nasienny pomiędzy kwiatami i... jeden liść, których będzie więcej w porze deszczowej.

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 24 minuty 49 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

no fantastyczne te butelki    Shok

papuas

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 1 dzień 2 godziny temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Piękne butelkowce, kwiaty jak w magnolii.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 20 godzin 34 minuty temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Śliczne te kwitnące " buteleczki " Nie odmówiłabym w ogrodzie ha ha 

No trip no life

_Huragan_
Obrazek użytkownika _Huragan_
Offline
Ostatnio: 19 godzin 14 minut temu
Rejestracja: 13 cze 2015

Ciekawe,ze na takiej pusytni i przy tych jak sama piszesz masakrycznych upalach tam w ogole jakies drzewa rosna.

https://marzycielskapoczta.pl/

Napisz pocztowke ze swoich podrozy do chorych dzieci

ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 2 godziny 58 minut temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...wow, "kosmiczne krajobrazy" !!!!!! : )

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 20 godzin 34 minuty temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Jedziemy dalej pls....

No trip no life

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 4 dni 8 godzin temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

Mabro i ja też czekam i czekam na ciag dalszy..... ; Twoja Sokotra to wszak miejsce, które na żywo z Relacji oglądam po raz pierwszy w życiu! (oprócz oczywiście fotek z neta) , ale to nie to samo  co taka foto-relacja na żywo; przeciez nikt orócz Ciebie (ze nanych mi osób) tam nie był, więc please..... jedziemy, jedziemy dalej... Biggrin 

Piea

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Offline
Ostatnio: 2 godziny 55 minut temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Nel :

Śliczne te kwitnące " buteleczki " Nie odmówiłabym w ogrodzie ha ha 

Nel, w ogródku to chyba nie uda się wyhodować ale są odmiany doniczkowe - ofertę można znaleźć w necie.

Strony

Wyszukaj w trip4cheap