--------------------

____________________

 

 

 



Kapryśna Malta 2023 -

478 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 26 minut 37 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Schodzimy na dół aby teraz zobaczyć z bliska.

 

 

 

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 26 minut 37 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Miejsce  znane jest także ze względu na “cud”, który się tutaj wydarzył podczas II wojny światowej. Malta była wielokrotnie bombardowana. Bomby spadły również na Mostę.

W 1942 roku Luftwaffe zrzuciło na Rotundę w Moście 3 bomby. 2 z nich odbiły się, nie eksplodując, trzecia z nich – potężna 500 kilogramowa bomba przebiła kopułę kościoła i wpadła do środka, gdzie właśnie ok. 300 osób czekało na wieczorne nabożeństwo. Cud polegał na tym, że bomba ta, choć przebiła kopułę i runęła na posadzkę kościoła…nie wybuchła. Wydarzenie zostało uznane za cud, zaś ocalenie mieszkańcy przypisali opiece patronki kościoła. Replikę bomby można zobaczyć w zakrystii kościoła. Oryginał został podobno zatopiony w morzu. Na kopule widać miejsce, które przebiła bomba.

Jak widać w zakrystii można obejrzeć inne ciekawe eksponaty.

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 7 minut 11 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

ciekawe z tą bombką    a kościół piękny

papuas

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 26 minut 37 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

papuas :

ciekawe z tą bombką    a kościół piękny

To jak się kościół podoba  to jeszcze pokażę ostatnie fotki zrobione przed wyjściem.

Jakaś „machina” świadczy o trwających tu pracach pewnie renowacyjnych. To była niedziela więc prace nie były prowadzone.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 26 minut 37 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Obok Rotundy (wejście tuż przy bocznych schodach prowadzących do Świątyni) znajdują się world war II shelter - podziemne schrony. Zwiedzić je możemy na ten sam zakupiony wcześniej bilet Zaczyna padać więc zwiedzanie  „pod dachem” a w zasadzie pod ziemią w tych okolicznościach jak najbardziej ok.

Schron został wykopany ręcznie w 1940 roku przez 15 wysoko wykwalifikowanych robotników. Był używany przez rodziny podczas nalotów bombowych drugiej.

Znajdują się tu wystawy związane z Maltą w latach wojennych, oraz wystawy narzędzi reprezentujących wiele lokalnych zawodów.

Jest i rękodzieło Biggrin

 

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 10 godzin 57 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Ale ciekawe miejsce znalazłaś..

No trip no life

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 26 minut 37 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Gdy wychodzimy na zewnątrz trochę kropi, ale jak widać na zdjęciach, jest sucho. To jeszcze kręcimy się po okolicy.  Wokół Rotundy zabudowa wyjątkowo mieszana – od starych uroczych kamieniczek, do starych „ruder” oraz  nowoczesna zabudowa, która tu zupełnie nie pasuje.  Ale w pobliżu można też znaleźć coś ciekawego.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 26 minut 37 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Tu już widać, że pada. I to coraz mocniej. Szybkim krokiem zmierzamy do samochodu. Miejsce, w którym z jest zaparkowane auto jest trochę oddalone więc jak doszliśmy byliśmy już przemoczeni. Jedynym słusznym planem był powrót do domu. Jak już wcześniej pisałam zabraliśmy z Polski ani parasoli ani kurtek. Dotychczas nie były potrzebne, padało raczej w nocy.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Online
Ostatnio: 26 minut 37 sekund temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Zdjęcia z drogi nie do końca oddają to jak mocno padało. Prawie ściana deszczu. Malta pokazała swoje kapryśne oblicze. Pochyłe drogi niezaopatrzone w kanalizację burzową stanowiły rwące potoki. W niektórych miejscach, na wąskich drogach, wyglądało że jest dość głęboko i musieliśmy się wycofać na główną drogę aby nie ryzykować podtopienia samochodu. Z idącej górą estakady leciały na nas, jadących poniżej ogromne pióropusze wody.

Jak dojechaliśmy musieliśmy zaparkować kawałek od mieszkania , więc w drodze od samochodu do mieszkania tak nas zmoczyło, że nie zostało nawet jedno suche miejsce w najbardziej ukrytej części garderoby.  Ten dzień zapamiętamy długo Biggrin

Jak dojechaliśmy musieliśmy zaparkować kawałek od mieszkania , więc w drodze od samochodu do mieszkania tak nas zmoczyło, że nie zostało nawet jedno suche miejsce w najbardziej ukrytej części garderoby.  Ten dzień zapamiętamy długo Biggrin

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 7 minut 11 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

o Boziu   można gdybać - czy to droga czy to rzeka??           ale ....   (dla mnie niepojęte)   jak można jechać na wycieczkę bez parasola??

papuas

Strony

Wyszukaj w trip4cheap