--------------------

____________________

 

 

 Bretania, Normandia - katedry i odrobina przyrody

132 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 min 11 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021
Bretania, Normandia - katedry i odrobina przyrody

Wybierając ofertę Biura i podpisując umowę na coś się godzimy i po powrocie nie wypada narzekać, a i powodów nie ma, gdyż było jak w programie. Od dosyć dawna chciałem zobaczyć Wzgórze Świętego Michała z dawnym opactwem. W zatoce kanału La Manche na skalistej wyspie pływowej wzniesiono sanktuarium archanioła Michała, a później klasztor - fortecę. Biuro PBPOlsztyn będące, jak się okazuje, spadkobiercą dawnego Orbisu jako nieliczne proponuje na dojeździe (i to w obie strony) nocleg oraz możliwość wykupienia obiadokolacji. I te świadczenia zadecydowały o wyborze biura. Oczywiście jakieś uwagi do programu są i miejscami dało się wybrać, moim zdaniem, ciekawsze obiekty do zwiedzania, ale nie narzekam - byłem tam samopas. Wyjeżdżamy z Poznania ok. 11.30 i nocujemy w hotelu Ibis w Essen (w drodze powrotnej w tym samym). Tu pokoje są normalne. Większość nocy spędzamy w sieci Ibis i jakoś z żoną sobie radzimy, ale jest dość ciasno. Dwukrotnie nocujemy w ”Trójce” - nad głowami trzecie łóżko. Nie wyobrażam sobie, aby w pokoju, który nam przypadł mogły nocować 3 obce osoby - między łóżkiem a ścianą ledwie da się przejechać walizką, a jeszcze trza ją otworzyć. Biggrin Nie jestem już niemowlakiem i nie muszę jeść co trzy godziny, ale dwa posiłki dziennie to jest TO. Wiadomo, we Francji śniadania są lżejsze niż u nas, ale przez 8 dni z głodu nie zginę. Nie muszę, i nie chcę co chwila przegryzać podczas jazdy kabanosa - wszak nie żyje się po to by jeść. I tutaj PLUS dla Biura, które wzięło na siebie logistykę wieczornych posiłków. Łatwiej powiedzieć przecie - tu są jakieś lokale macie czas na jedzenie, a trudniejsze jest zgranie z programem i podwiezienie wieczorem pod ... No właśnie, jedliśmy prawie zawsze w sieci lokali flunch, które z reguły mieszczą się nieco poza miastem przy wielkich centrach handlowych. Nigdy nie byłem w stanie wszystkiego zjeść. Na posiłek składała się przystawka z bułką; do tego mała karafka wina i serwowana na talerzu sztuka mięsa czy ryby, zwykle taka sama dla wszystkich oraz samodzielnie nakładane do tego (nawet z dokładkami) różne dodatki - frytki, kasze, makarony i jarzyny w postaci wszelakiej, a na koniec deser zwykle w postaci ciasta. Myślę, że nikt nie mógł wstać od stołu z niedosytem. Zazwyczaj zabierałem deser i bułkę, których nie byłem w stanie zjeść na miejscu. Pierwszy dzień to wyłącznie dojazd (z Poznania do Essen), a na foto okolice umiejscowionego w pobliżu dworca hotelu. Taaa  autostrady wyglądają tu zupełnie inaczej niż u nas, więc foto poglądowych przez szybę autokaru praktycznie nie ma. Po noclegu wjeżdżamy do Francji i zwiedzanie Reims. Wycieczka niby Bretania i Normandia (Reims leży w Szampanii), ale minięcie katedry koronacyjnej królów francuskich było by grzechem niewybaczalnym. Ale zanim docieramy do Reims mamy spotkanie z parkingowym dzikiem oraz obserwujemy rajd starych samochodów; niektóre naprawdę piękne.

No i dotarliśmy do Reims, ale nie zaczynamy od katedry tylko od potężnej romańskiej bazyliki św Remigiusza. Remigiusz biskup Reims, który ochrzcił władcę Franków Chlodwiga i zmarł tu w 533r. Pochowany w kaplicy poza murami obronnymi i u jego grobu zaczęły mnożyć się cuda. Dwieście lat później sprowadzono zakonników do opieki nad pątnikami. Zbudowano romańską bazylikę, którą konsekrował papież w 1049r. Do dnia dzisiejszego pozostało z niej 11 przęseł; później kościół jeszcze powiększono dobudowując gotyckie prezbiterium i przedłużając nawę. Trzeba powiedzieć, że bazylika swym ogromem robi wrażenie.

papuas

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 4 godziny 10 minut temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

katedra w Reims jest bardzo znana i bardzo piękna, więc jak się jedzie lądowo i jest po drodze, to jasna sprawa, że grzechem byłoby nie zatrzymac sie i nie zobaczyć! (co tam tytuł wycieczki!  Mosking w większości są  i tak nietrafione Dash 1 ; moja przyjaciółka właśnie wróciła świeżo z Gruzji , była na wycieczce pt. "Gruzińska uczta" , tyle, że skomentowała mi że ogólnie było ok , ale uczty żadnej tam nie uświadczyła Swoon żarcie było "hotelowe", i niestety z serii najgorszej z mozliwych : zawsze zimne i generalnie paskudne,  tylko raz zabrano ich na chinakle i chachapuri i to była cała ta uczta! Crazy , a na inne typowo gruzińskie jedzonko  musieli chodzic sobie gdzieś sami w czasie wolnym ) więc nazywanie czegoś takiego "Ucztą" jest już kompletną gafą/wpadką biura! ) ; ja tez byłam na "Bawarii Komfort" Preved i dawno się tak nie umęczyłam żadnym komfortem Laugh 1 ;

ale do rzeczy: 

Twoja wycieczka bardzo ciekawa; (sadząc z tego co przeczytałam, bo sprawdziłam sobie Twój program w PBPO) i chociaż faktycznie trochę dużo tych katedr (jak w Twoim tytule Biggrin ) to mimo wszystko programowo jest ok  Good  sporo ciekawostek.... i gdyby mnie tam jakoś teleportowali - to chyba dałabym radę Girl haha ; a tak na poważnie: o ile sam dojazd do i z ok/ponad 1000 km jest zrozumiały z powodu odległości , to jednak mimo obu noclegów tranzytowych - późniejsze przejazdy na miejscu , w czasie wycieczki gdzie do pokonania w rózne dni jest tam 700!, 470! , 560 km/dziennie - to dla mnie to jednak jest zdecydowanie za dużo siedzenia w autokarze! Prankster 2 ; więc czekam i czekam latami, az jakeś biuro w końcu zrobi taki program, który będzie dla mnie nieco wygodniejszy/albo mniej męczący Blum (nawet znalazłam już coś co by mnie w pełni satysfakcjonowało...  jednakże chora cena tejże imprezy jest dla mnie nieakceptowalna jak na Europę!) ; 

no to zacieram rączki .... zasiadam  i czekam na twoje opowięsci..... zwłaszcza na Mt. Saint-Michele..., na rózowe granity..., sery..., ostrygi..., calvadosy.... i cydr Girl dance Biggrin

Piea

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 2 dni 2 godziny temu
Rejestracja: 07 paź 2013

Katedra naprawdę warta obejrzenia.  Smile

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 min 11 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Ten dzik to jakiś symbol regionu Ardenów, ale oglądamy dalej bazylikę gdzie znajduje się grób Remigiusza; oczywiście jego forma pochodzi z wieków duuużo późniejszych (figury bodaj XVIw ale całość odrestaurowano w wieku XIX). No to by nie zanudzać kilka foto w tym złożenie do grobu z 1530r. W bazylice wisi żyrandol (świetlista korona), który zawiera 96 lamp-świec, tyle lat żył bowiem św Remigiusz; w VIw to z pewnością okres dwóch pokoleń.

papuas

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 4 godziny 3 minuty temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

7071

i ja zasiadam do czytania

No trip no life

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 min 11 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Tak jak napisałem w tytule wycieczka to katedry i odrobina przyrody, ale pozwoliła mi na "odfajkowanie" wszystkich ważniejszych francuskich Notre Dame; w innych byłem wcześniej. Witaj, Nel - Ty jako miłośniczka przyrody trochę się naczekasz, bo początek to kościoły. Podjeżdżamy pod katedrę Notre Dame w Reims, katedrę koronacyjną królów francuskich. Najpierw jednak foto przez szybę autokaru - pojawia się pierwszy domek szachulcowy (potem będzie jeszcze ich od groma) oraz Place Royale z pomnikiem Ludwika, a oglądanie katedry zaczynamy od doopy strony czyli od absydy, a nie od fasady i w oczy rzucają się rzygacze najprzeróżniejszych kształtów. Obchodzimy wkoło - trzy portale w transepcie, bok i fasada. Głęboki wdech i aach!

papuas

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 min 11 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Wchodzimy do środka portalem z uśmięchniętymi aniołami; najbardziej chyba zafascynowały mnie witraże. Od środka portale fasady również bardzo ozdobne. W katedrze oprócz zachowanych starych witraży znajdują się całkiem współczesne, ale doskonale komponują się z całościa jak np. w absydzie witraże M.Chagalla. Zachował się kawałek romańskiej mozaiki na posadzce oraz ołtarz złożenia do grobu i zmartwychwstania z 1541r P.Jacquesa.

Powyżej ołtarz główny i witraże Chagalla, a dalej romańska posadzka i rzeźbiony ołtarz.

papuas

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 1 dzień 7 godzin temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

To i ja  się melduję.  Nie byłam więc chętnie czytam i oglądam.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 min 11 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Reims. Po katedrze czas wolny - trochę wałęsamy się po mieście, a potem przysiadamy w pobliżu katedry pod parasolami, żeby wypić pyfko. I masz babo placek. Przychodzi kelnerka coś tam szwargoce, sorry rechoce w stylu żrą trą itp - próbujemy piwo, bier .... odchodzi; sytuacja się powtarza, więc nieco wqurzony idę do środka lokalu gdzie jakoś znajduję kartę i dogaduję się z barmanem co do zamówienia piwa. Kelnerka przynosi, więc od razu chcę zapłacić, by nie spóźnić się na zbiórkę; wyciągam 50euro i ... kelnerka ich nie chce ??? Po chwili przychodzi z czytnikiem, bo zapłacić powyżej 20 euro możesz tylko kartą. No q, a skąd ja ci kartę wezmę??? Staroświecki jestem i jakoś bez komóry i plastikowych kart się obywam. Żona co prawda kartę ma, ale jestem uparty i wspólnymi siłami płacimy gotówką wydając prawie wszystkie drobne. A dajcie mi spokój z tym francuskim porządkiem. W innym kraju kelner przyniesie kartę, coś próbuje zrozumieć ... a tu nie umiesz po francusku to nieuk jesteś.  Będąc w jakimś kraju lubię spróbować lokalnej kuchni, ale akurat na tej wycieczce interesowało mnie by mieć zapewnione 2 posiłki dziennie. Wcześniej bowiem będąc prywatnie we Francji zapoznałem się z kuchnią i kulturą spożywania posiłków. Kilka foto - plac obok katedry z pałacem biskupim i statuą Joanny d'Arc,  ulice Reims i budynek opery, a potem jedzenie i nocleg.

papuas

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 min 11 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Jak widać pokój nie jest przestronny  Biggrin  ale na jedną noc dla pary wystarcza. W przedpokoju, gdzie wejście do łazienki jest jakaś garderoba, której na foto nie widać. Natomiast dla trzech obcych osób???  Następny dzień zaczynamy katedrą w Chartres - chyba najbardziej zagadkową.

papuas

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 4 godziny 10 minut temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

no katedra- istne arcydzieło! a te witraże .... no wspaniałości! dzieła sztuki Air kiss ; uśmiechnięte Anioły Good - ciekawe, czy to od tych uśmiechów czy samych aniołów- nazywaja tą światynię "Katedrą Aniołów"? ; 

uśmiałam się z tych Twoich "żrą-trą" Biggrin ;

a nastęnym razem jak zajedziesz do Francji to spragniony piwa, poproś o: bière  Biggrin  łatwo zapamiętać: Panie! ja tylko biere bière i zaraz znikam! Girl crazy 

(aaa, i znalazła się "zagadkowa" opera! Smile )

Piea

Strony

Wyszukaj w trip4cheap