--------------------

____________________

 

 

 



Polanica i „okolice” – wrzesień 2021

248 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 14 godzin 27 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

No to dojeżdżamy do Polanicy, Od Kłodzka to tak zwany rzut beretem (moherowym Wink ).

Apartament mamy wynajęty na 5 dni. To obrzeża Polanicy, na górce w wilii. Dla tych co znają Polanicę trochę w górę nad stacją kolejową. Lokum składa się z przedsionka z wieszakiem z którego wchodzi się do salonu z aneksem kuchennym, dalej łazienka, i z małego korytarzyka dwie podwójne sypialnie. Całkiem ok. Namiary i cenę może podać Basia – ona rezerwowala.

                 Widok z drzwi w kierunku ulicy.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

_Huragan_
Obrazek użytkownika _Huragan_
Offline
Ostatnio: 3 dni 9 godzin temu
Rejestracja: 13 cze 2015

Bardzo fajne te stare pocztowki i zdjecia.Dzisiaj chyba jednak wiekszosc do Klodzka wlasnie dla twierdzy jedzie.Ja tam bylem chyba z 10 lat temu,to moze sama twierdza sie niewiele zmnienila,ale okolice jak widac troche tak.

https://marzycielskapoczta.pl/

Napisz pocztowke ze swoich podrozy do chorych dzieci

ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 7 godzin 56 minut temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...taaa, w spokoju doczytałem i dooglądałem "od poczatku"

relacja COOL,"milutko" się czyta i ogląda !!!

...jak przedmówcy "pochwalam bardzo" okraszenie wpisów starymi fotkami,superowski pomysł !!!!!!!!!! : )

p.s. zaintrygowały mnie "na plus" czyściusieńkie mury domów, brak sympatii (lub niechęci) do piłkarskich klubów to,chyba,rzadkośc w polskich miastach ; )

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 14 godzin 27 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Witaj Radek. Brak murów pomazanych farbą świadczy o braku „kibiców” i mało „zdolnej artystycznie” młodzieży w tych miasteczkach, szczególnie w Bardzie.. Takim chętnie poucinałabym łapy.

Dojechaliśmy do Polanicy. Jest koło godziny 16.  Rozpakowaliśmy się i trzeba ruszyć  „na miasto” zobaczyć gdzie najbliższy sklep i gdzie i czy daleko  „centrum”. To ruszamy?

Do centrum jest „z górki”  idąc mijamy  stację kolejową . Kierujemy się w stroną deptaku i Paru Zdrojowego.

   

Obok pijalni jest bardzo ładny park.

   

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

_Huragan_
Obrazek użytkownika _Huragan_
Offline
Ostatnio: 3 dni 9 godzin temu
Rejestracja: 13 cze 2015

Fajnie,ze budynki tak pieknie odrestaurowane.Miasteczko wyglada na bardzo zadbane. Good

https://marzycielskapoczta.pl/

Napisz pocztowke ze swoich podrozy do chorych dzieci

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 14 godzin 27 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Tak Polanica to takie ładne zadbane uzdrowisko, tętniące życiem.  Pochodzimy jeszcze trochę po parku. Wśród tych co zobaczymy na wyjeździe, chyba najfajniejsze.

 

Są piękne klomby ale też i "zakamarki, spokojne alejki.

   

  

 

Informacja z neta „Chwilę po zmierzchu, od maja do października, rozpoczyna się niezwykły spektakl wody, swiatła i muzyki. Woda tryska z 726 dysz na wysokość 12 metrów, w rytm odtwarzanych utworów. Pokazy kolorowej fontanny odbywają się w soboty, niedziele i święta (V-VII - 22:00, VIII - 21:30, IX - 20:30, X - 20:00).”.

My jednak byliśmy tylko za dnia a i tak fontanna prezentowała się ciekawie.

Sanatorium „Wielka Pieniawa” to dawny Dom Zdrojowy. Powstał 1906 roku jako jeden  z najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych domów zdrojowych tamtych czasów. Obiekt zaprojektowany przez kłodzkiego architekta Andreasa Ernsta Posiadał  zakład przyrodoleczniczy oraz oświetlenie elektryczne. Obiekt został wyposażony w aparaturę do hydro- i elektroterapii oraz 60 kabin do kąpieli kwasowęglowych i borowinowych. W czasie I wojny światowej Dom Zdrojowy wykorzystany był jako szpital wojskowy. W 1930 r. dobudowano nowe skrzydło z zakładem przyrodoleczniczym, pracownią elektrokardiograficzną i inhalatorium dla leczenia górnych dróg oddechowych. Obecnie Wielka Pieniawa oferuje swoim gościom ponad 300 miejsc noclegowych oraz ponad 100 różnorodnych zabiegów leczniczych na bazie borowiny, solanek oraz alg i minerałów z Morza Martwego.

 

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Żeluś
Obrazek użytkownika Żeluś
Offline
Ostatnio: 10 godzin 33 minuty temu
Rejestracja: 25 kwi 2016

Stare fotografie Smile mam do takich sentyment ))) 

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 8 godzin 31 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Jaki piękny i zadbany ten park Preved

No trip no life

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 1 dzień 10 godzin temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

ja w polanicy znam właśnie tylko tą część zdrojową; budynki sanatoryjne, pijalnię, ten piekny park, i słynne polanickie rododendrony, po widok których trzeba by się tu wybrac wiosną; 

Asia, cudne Twoje jesienne fotki tego miejsca..... Air kiss ja tez odwiedziłam to miejsce w październiku kilka lat temu... 

Piea

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 14 godzin 27 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Zanim udamy się do dalszej części Parku Zdrojowego, zwanego Parkiem Szachowym zobaczmy jak wyglądała kiedyś Wielka Pieniawa i Pijalnia, która powstała mniej więcej w tym samym czasie.

„Pijalnia wody mineralnej i hala spacerowa (wpis do rejestru zabytków w 1994 r.) Obiekt zbudowany w latach 1910-1911 na działce po rozebranej willi „Hoffmann” i starym pawilonie z halą spacerową, jako łazienki Heleny (Helenenbad) w formie odbiegającej od powszechnego w ówczesnych zdrojach stylu eklektycznego. Budowę zrealizowała firma Andreasa Ernsta według projektu architektów Felixa Wilde i Paula Rothera z Berlina-Charlottenburg"

Dom Zdrojowy Pijalnia wody mineralnej, ul. Zdrojowa, Polanica-Zdrój

Dom Zdrojowy Pijalnia wody mineralnej, ul. Zdrojowa, Polanica-Zdrój

Park Centralny, Polanica-Zdrój

Dom Zdrojowy Pijalnia wody mineralnej, ul. Zdrojowa, Polanica-Zdrój

Szpital Uzdrowiskowy Wielka Pieniawa, ul. Parkowa, Polanica-Zdrój

Szpital Uzdrowiskowy Wielka Pieniawa, ul. Parkowa, Polanica-Zdrój

Na zdjęciu z 1913 roku drzewa w parku jeszcze malutkie Biggrin

Park Zdrojowy, ul. Parkowa, Polanica-Zdrój

Dom Zdrojowy Pijalnia wody mineralnej, ul. Zdrojowa, Polanica-Zdrój

Tutaj możemy poszukać podobieństw Biggrin

Szpital Uzdrowiskowy Wielka Pieniawa, ul. Parkowa, Polanica-Zdrój

Lata trzydzieste

ul. Zdrojowa, Polanica-Zdrój

Widok z Pijalni wody mineralnej, na grotę Szpitala Uzdrowiskowego Wielka Pieniawa.

Szpital Uzdrowiskowy Wielka Pieniawa, ul. Parkowa, Polanica-Zdrój

Polanica jak widać nie ucierpiała zbytnio w czasie II wojny światowej. Na temat tego okresu i pochodzenia azwy wybrane informacje:

„Od lat 70. XIX wieku miejscowość nazywano Bad Altheide, akcentując w ten sposób funkcję uzdrowiska .W czasie II wojny światowej rozbudowa uzdrowiska została zahamowana, sanatoria ponownie zamieniono na szpitale wojskowe. W miejsce kuracjuszy pojawili się ranni żołnierze niemieccy. W maju 1945 miejscowość została zajęta przez wojska radzieckie. Już 16 czerwca 1945 przybyli tu pierwsi polscy urzędnicy, uprzedzając wcielenie Dolnego Śląska do Polski, i nadając miejscowości nazwę Puszczyków Zdrój. Stacja kolejowa nosiła natomiast nazwę Wrześniów. Obie nazwy przetłumaczono z wieloznacznej niemieckiej nazwy Heide (puszcza, step, wrzosowisko) i stosowano je do maja 1946, kiedy to polska Komisja Ustalania Nazw Miejscowości zmieniła je na Polanica-Zdrój. „

Rok 1997.

Dom nr 17, ul. Zdrojowa, Polanica-Zdrój

   

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Strony

Wyszukaj w trip4cheap