--------------------

____________________

 

 

 



Polanica i „okolice” – wrzesień 2021

248 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 3 godziny 2 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Naleśniki dobre, ale tych z Bielska Bialej nic nie przebije.

To oglądamy Rynek.

W centralnej części Rynku usytuowany jest neorenesansowy Ratusz siedziba  Burmistrza Kłodzka, Rady Miejskiej w Kłodzku, wydziałów Urzędu Miejskiego w Kłodzku i straży miejskiej. Na parterze mieści się Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Pierwszy ratusz powstał podobno jeszcze w XIV wieku . Nie wiadomo jak wyglądał bo zniszczył go pożar. Kolejne budynki kłodzkich ratuszy również niszczyły pożary.  Ostatnia przebudowa ratusza nastąpiła w końcówce XIX wieku, po ostatnim pożarze. Ostała się wówczas jedynie pochodzącą ze średniowiecza wieża. Cały budynek ma ciekawą bryłę i wpisuje się w historyczny klimat tego miejsca.

Koło Ratusza, znajduje się Kolumna wotywna Najświętszej Maryi Panny z 1680 roku. Miała stanowić wotum za ocalenie miasta z zarazy oraz pożaru w 1676. Kolumna została wykonana przez miejscowego rzeźbiarza Jana Adama Bayerhoffa i ślusarza Jana Scholza.  Piaskowcowy monument był wzorowany na praskiej kolumnie maryjnej

 

Koło Ratusza jest tez Studnia miejska pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku. Posiada fontannę. Z  rzeźbami delfinów oraz czeskiego lwa w koronie.

 Na zdjęciach widać też, że Rynek nie stanowi płaskiego placu,

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 2 dni 10 minut temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

Asia, melduję że zaglądam tu do Ciebie i podziwiam; ja Kłodzko pamiętam, jak "przez mgłę" ... minione lata zatarły obrazy w pamięci, więc dla mnie to w zasadzie tabula rasa Wacko 2

Piea

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Online
Ostatnio: 17 minut 4 sekundy temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Śliczne te kolorowe domki, a ratusz wymiata . Fajnie pracowac w takim historycznym miejscu 

No trip no life

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 3 godziny 2 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Nel, Piea - fajnie że czytacie. Ja w Klodzko konkretniej zwiedzałam chyba na jakiejś szkolnej wycieczce w podstawówce. Najbardziej zapamiętałam Most Gotycki przez który wracamy. W dali widać kościół pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, posiadający bogatą historię.

Most gotycki został zbudowany z kamienia, częściowo ciosanego oraz barokowej cegły. Zaprawą do budowy mostu było spoiwo wapienne z dodatkiem kurzych białek, które zbierano po wszystkich wsiach w okolicy. Według przekazu XVII-wiecznego kronikarza Georga Promnitza: „W roku 1286 musiały wszystkie wsie należące do Kłodzka oddawać jaja. Dwóch pachołków miejskich odbierało białka, a dodawało żółtka, sprzedawane później po jednym halerzu za pełną łyżkę. Białka te szły do wapna na budowę mostu.”.

Tą informację znalazła w necie, ale pamiętam z wycieczki anegdotę opowiedzianą przez przewodnika dotyczącą jajek, że jedna z wsi dostarczyła dla budowy mostu  całą furmankę jajek, ale z niedoinformowania wszystkie jajka były ugotowane na twardo Biggrin więc się nie przydały:) .

Na filarach mostu stoi sześć kamiennych rzeźb, przedstawiających: Trójcę Świętą i Ukoronowanie NMP, św. Jana Nepomucena najpopularniejszego świętego w regionie, Ukrzyżowanie, św. Franciszka Ksawerego patrona chroniącego od chorób, Pietę i św. Wacława. Ze względu na swą architekturę, most jest często porównywany do słynnego Mostu Karola w Pradze.

         

Zdjęcie z mostu w stronę Rynku.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 2 minuty 11 sekund temu
Rejestracja: 22 maj 2021

Też na bieżąco czytam, tylko mało piszę  Biggrin  a most chyba najważniejszy zabytek Kłodzka i piękny jest z odnowionymi figurami.

papuas

Żeluś
Obrazek użytkownika Żeluś
Online
Ostatnio: 5 minut 54 sekundy temu
Rejestracja: 25 kwi 2016

Ale pięknie Kiss Kłodzko odwiedziłam nie jeden raz a Bardo zawsze omijałam.Teraz widzę,że chociaż na chwilę warto tam się zatrzymać

Żeluś
Obrazek użytkownika Żeluś
Online
Ostatnio: 5 minut 54 sekundy temu
Rejestracja: 25 kwi 2016

papuas :

Też na bieżąco czytam, tylko mało piszę  Biggrin  a most chyba najważniejszy zabytek Kłodzka i piękny jest z odnowionymi figurami.

Ten most z figurkami zachwyca tak jak ten w Pradze Biggrin i mniej tutaj tłoczno

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 2 dni 10 minut temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

Asia, ja z Kłodzka to pamiętam właśnie tylko ten cudny most! Air kiss (no i może jeszcze samą Twierdzę, ale w tych zamierzchłych czasach- budowle militarne w ogóle mnie nie pasjonowały... w zasadzie to i do dziś mnie nie pasjonują, ale dziś patrzę na nie innym okiem niz 40 lat temu! Crazy )

zaglądam...zaglądam.... Kiss 3

Piea

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 3 godziny 2 minuty temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Żeluś, Bardo jest warte zobaczenia. Ma swój niepowtarzalny klimacik. I w górki można się przespacerować, choć nam niestety się nie udało z braku czasu. Rafting tez podobno fajny. Musimy wrócić do Barda.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Online
Ostatnio: 17 minut 4 sekundy temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Most jest przepiękny !! nie wiem czy jest ładniejszy w Polsce ? też mi się skojarzył z mostem Karola w Pradze

No trip no life

Strony

Wyszukaj w trip4cheap