--------------------

____________________

 

 

 



"Namibia o wielu obliczach" z Itaką (wrzesień 2018 r.)

427 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 38 minut 22 sekundy temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Szybka toaleta i wychodzimy na krótki obchód lodge. Chcemy wykorzystać czas wolny przed wizytą w wiosce Himba, jaką mamy w planach na dzisiejsze popołudnie Crazy

Wnętrza:

Taras i pięknie położony basen Yahoo Jest bardzo ciepło - aż szkoda, że nie ma czasu na relaks w tym basenie...

I jeszcze widoczek na okolicę:

Wyobrażam sobie jak jest tu pięknie kiedy wszystko się zieleni... Muszę kiedyś wrócić do tej lodge! Yes 3

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 38 minut 22 sekundy temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Niestety, czas wolny dobiega końca więc przerywamy zwiedzanie lodge i ładujemy się do otwartych ciężarówek.

Nasza pilotka Lucy i lokalny przewodnik, który będzie nas oprowadzał po wiosce.

Ruszmy na spotkanie z Himba... ale najpierw porcja widoczków z drogi... Crazy

Ponownie przejeżdżamy przez Opuwo:

Tradycja miesza się tu z nowoczesnością:

Nie wiem, czy zauważyliście kolorowo ubrane kobiety Herero i półnagie kobiety Himba wymieszane z osobami ubranymi "po europejsku"? One tak ubierają się na co dzień, kultywując tradycję od pokoleń Shok  Robienie im zdjęć, szczególnie Himba, jest ryzykowne. Trzeba to z nimi najpierw uzgodnić i zapłacić, chyba, że jest się z wycieczką w wiosce - wtedy pstrykać można bez ograniczeń (bo już zapłacone) Yes 3 No, ale ja jadąc samochodem o pozwolenie nie miałam jak zapytać więc fociłam ukradkiem. Jednak jeśli któraś z pań mnie przyuważyła to dawała mi do zrozumienia, że jest bardzo niezadowolona... Diablo

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 38 minut 22 sekundy temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Wyjeżdżamy za miasto. Zaczynają się drogi szutrowe więc trzesie i kurzy się solidnie Dash 1 Mnie to jednak nie przeszkadza w robieniu miliona fotek, które oczywiście zaraz pokażę Blum 3

Przydrożny cmentarzyk:

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 13 godzin 57 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Mabro, pięknie sie rozkręciłaś wczoraj z pisaniem Yahoo widać,że miałaś cudowną wenę 

Lodga przepięknie położona, rzeczywiście chwila relaxu w basenie z takimi widokami byłaby super 

Ta mieszanka nowoczesnosci z tradycją niesamowita Wacko

No trip no life

ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 7 godzin 24 minuty temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...z opisu wynika ,że..."wszyscy ludzie sa równi"...mentalnie...

jak "za darmo" to..."spadaj" !!!

jak "za kase" to..."rób co chcesz" ; ))

no i fantastyczna fotka Pani i Pana "przewodników"

Ona-hmmm,może byśmy tak...

On-nie dziś,boli mnie głowa...

niecierpliwie czekam na CD !!!

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

_Huragan_
Obrazek użytkownika _Huragan_
Offline
Ostatnio: 3 dni 2 godziny temu
Rejestracja: 13 cze 2015

Hotel wyglada doprawdy imponujaco.pozazdroscic.

https://marzycielskapoczta.pl/

Napisz pocztowke ze swoich podrozy do chorych dzieci

alamed
Obrazek użytkownika alamed
Offline
Ostatnio: 3 tygodnie 1 godzina temu
Rejestracja: 11 kwi 2017

Baobaby i hotel też mi się podobają Preved

 

Przyszłość to marzenia, przeszłośc to wspomnienia

mabro
Obrazek użytkownika mabro
Online
Ostatnio: 38 minut 22 sekundy temu
Rejestracja: 26 wrz 2013

Jadąc do wioski musimy jeszcze rozwiązać problem zwyczajowych darów dla jej mieszkańców. Dawanie darów jest dość dyskusyjne bo niektórzy uważają, że w ten sposób „rozleniwia” się lokalną ludność, która przestaje pracować np. hodować bydło czy uprawiać pola oczekując wyłącznie na pomoc od turystów. My, po małej naradzie, ustalamy że nie dajemy pieniędzy ani nie kupujemy darów indywidualnie bo nie wiemy jakie są potrzeby Himba ale robimy „zrzutkę do kapelusza”. Za uzyskane środki nasz lokalny przewodnik ma kupić w miejscowym sklepie niezbędne produkty żywnościowe i słodycze dla dzieci. Wprawdzie słodycze też nie są dobrym rozwiązaniem bo powodują próchnicę zębów (a Himba nie mają łatwego dostępu do dentysty) ale z drugiej strony dają dużo radości i to nie tylko młodym Smile Tak, czy inaczej wstępujemy po drodze do lokalnego sklepu a po chwili obładowani workami z cukrem, mąką kukurydzianą, cukierkami i innymi dobrami przydatnymi miejscowym, dojeżdżamy wreszcie do długo wyczekiwanej wioski Himba... Preved

Hmmm..., rozglądam się wokół i mam spore wątpliwości co do autentyczności tego miejsca... Unknw Z opisów w necie i opowieści Martyny Wojciechowskiej (która kilka lat temu uczestniczyła w prawdziwym weselu Himba) wyobrażałam sobie taką wioskę nieco inaczej Sad Domków jest tu mało, nie widać nigdzie zagrody dla hodowanych zwierząt, nie pali się święty ogień, nie ma też wodza wioski, który zwykle odbiera dary i wydaje zgodę na odwiedziny... Ogólnie rzecz ujmując brakuje mi w tym miejscu śladów codziennego życia... Czyżby znowu taka trochę „cepeliada” dla turystów? Trudno powiedzieć... Muszę jednak uczciwie przyznać, że przybyłe na spotkanie z nami, przedstawicielkie namibijskich plemion (mieszkające zapewne w okolicznych wioskach), prezentują się wspaniale i nie są żadnymi „przebierańcami”. One tak wyglądają na co dzień Good

A to już "nasze" panie pozujące do zdjęć w różnych konfiguracjach wraz ze swoimi dzieciaczkami:

Kobiet Himba nie muszę chyba przedstawiać bo ich uroda jest słynna w świecie Biggrin Kobiety Herero w barwnych sukniach też są łatwo rozpoznawalne Yes 3 Natomiast kobiety o czarnej karnacji i czarnych włosach to Demba (Zemba) zwane również Mucawana albo Muhacaona Shok

Po prezentacji pań następuje czas na pamiątkowe zdjęcia. Oczywiście nie możemy sobie odmówić przyjemności zrobienia takiej fotki i ustawiamy się w rządku z egzotycznymi pięknościami Biggrin

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 13 godzin 57 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Wow, powiem ci,że cepeliada czy nie to takie spotkanie jest z pewnością przeżyciem dla białego człowieka Yes 3

Czy na nogach to sa jakieś bransoletki- obręcze ? takie dość wysokie

a jak Panowie oceniacie te stroje ? pewnie sie bardzo podobają ? Laugh 1

No trip no life

ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 7 godzin 24 minuty temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...hmmm, a ja widzę na twarzach tych kobiet może nie tyle wstyd co...zażenowanie

a jesli mam rację ,to "ich nagie pozowanie" nie jest naturalne ale...wymuszone okolicznościami...

...ot,"panowie" wiedzą że wystawiajac "na pokaz" matkę,siostrę lub żonę "przytulą pare groszy"

ale to tylko moje zdanie ; )

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

Strony

Wyszukaj w trip4cheap