--------------------

____________________

 

 

 



ODLICZANKA i pogaduszki nie tylko turystyczne

33584 wpisów / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
Basia A.
Obrazek użytkownika Basia A.
Offline
Ostatnio: 2 godziny 6 minut temu
Rejestracja: 15 lip 2017

1. Ślimaki

2. Sushi

Jak pisałam egzamin gimnazjalny wieki temu, to temat wypracowania był o ogrodach. Większość uczniów napisało o tajemniczym ogrodzie (ja chyba nawet nigdy tego nie czytałam), a ja o kryminale Joanny Chmielewskiej, gdzie bodajże zabójstwo zostało dokonane w ogrodzie Wacko

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Online
Ostatnio: 1 godzina 42 minuty temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

och Nel, dziekuję  bardzo za rejs po Bałtyku! bardzo chętnie skorzystam...ale chyba musi poczekać ta atrakcja! Give rose

Tajemniczy ogród oczywiście znam! czytałam dawno dawno temu... a wersje filmowe też oglądałam (i to obie) - starą Agnieszki Holland i tą najnowszą produkcję, którą oglądałam niespełna 2 miesiące temu...( w oryginale) (a tak przy okazji: przyznać Wam się muszę, że oglądam czasami bajki , które po prostu lubię! Biggrin , a szczególnie  baśnie filmowe Tender - to taka pozostałość z czasów dzieciństwa... )

O kawie z chwastów nawet nie słyszałam... pewnie to  i zdrowe! no ale chyba jednak podziękuję...!  Sarcastic blum ja jestem straszny  kawosz i pozostanę przy wersji tradycyjnej! Biggrin

zagadki częściowo już rozkminione, ale może to co pozostało trafię? 

3. halloumi

4. kebab

5. pita

dzis zostawiam Wam zimową herbatkę ( Nelcia wczoraj zapodała i tak mnie nastroiła, że sama zaparzyłam Biggrin ) a robie przeróżne wersje, choć ta z pomarańczami smakuje mi najbardziej ; receptura jest bardzo prosta: parzymy w dzbanku herbate jaką lubimy i ja dodaję: goździki, suszone jabłuszko + troszkę karkade (najlepsze oczywiście to egipskie, ale mozna kupić i u nas- ważne, żeby był to susz z całych kwiatków, a nie kurz z torebki!) ; dosładzam to troche miodem i sokiem malinowym + 1 łyżeczka konfitury z czarnego bzu, dosypuję cynamon i dokładam plastry świezej pomarańczy! i Voila! - gotowe! ;  bardzo rozgrzewająca harbatka i naprawdę przepyszna! my się nią zapijamy , zwłaszcza w chłodne dni.....

To smacznego! i Miłej środy! 

PS. Bajka, ależ bajkowy ten las!!!! 

Piea

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 7 godzin 11 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Piea, herbatki zimowe i ja uwielbiam Preved tez wkładam tam różne dziwne dodatki, ale takim obowiazującym składnikiem jest dla mnie właśnie pomarańcza. Czasem tez imbir wrzucę, czasem cytryne albo limonkę , nieraz jedno i drugie a czasem też listek mięty ( własnej rzecz jasna). Wariacji jest przecież mnóstwo .Za to zupełnie nie znam karkade Sad - co to jest  i jak smakuje ? rozumiem,że do kupienia i u nas ? chetnie bym potestowała 

Asia, Basia, Piea prawie wszystkie zgadule rozwaliłyscie szybciutko czyli 

1/ Francja, skorupa, rogi to ŚLIMAKI

2/ surowe ryby, pałeczki , wodorosty to SUSHI

3/ser, Cypr, mix mleka to HALLOUMI

5/chlebek/ placek/ Grecja/Turcja to PITA

Mam dla was podrózniczek fajny prezent na ścianę do domku  - to mapa zdrapka, trzeba odslaniać po koleii kraje ,które sie odwiedziło .Na pewno wiele miejsc możecie juz odsłonić prawda ?

Do odgadnięcia zostaje jeszcze jedna zagadka, podpowiem,że to jest słodka zgadula

4/ kopiec, wypiek,rożno

Piea a te nowoczesno- wspólczesne bajki tez oglądasz ? typu Shrek na przykład 

Ja też jednak preferuje kawkę tradycyjna, ale popróbować tej zdrowej wersji tez bym mogła..Wacko

No trip no life

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 4 godziny 30 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Nr 4 - może to sękacz? Ale dlaczego kopiec?

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 7 godzin 11 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Asia, taaaaak , to sękacz, który ma kształt kopca. Brawo Asiu, lubisz  to ciasto ?  poczęstuj się pls, czeka na ciebie trcohe słodkości 

Skąd pochodzi sękacz? Jak go przechowywać? | Dzień Dobry TVN Sękacz – Zajazd Litewski 

No trip no life

fragola
Obrazek użytkownika fragola
Offline
Ostatnio: 2 lata 7 miesięcy temu
Rejestracja: 02 mar 2014

O, jak tu się kulinarnie zrobiło. Czyli coś dla mnie. Uwielbiam przywozić inspiracje kulinarne z podróży. Niestety nie wszystko w domu smakuje tak dobrze. Od kiedy odwiedziłam Japonię  sushi w Polsce wydaje mi sie słabe. Ceviche, którego po raz pierwszy spróbowałam w Peru jem zawsze kiedy tylko mogę (ostatnio w styczniu w Kostaryce). Uczę sie kuchni koreańskiej, choć nie byłam tam. Podobnie jak w Senegalu. Robię takie ichnie mafe po mojemu. Postanowiłam w końcu kupić kaszkę kukurydzianą i czy będzie bardziej rumuńską mamałygą czy włoską polentą to się okaże. Jestem trochę przymknięta w domu zatem może w końcu czas na zrobienie pizzy neapolitańskiej. W sezon na buraki też wkroczę i zrobię sałatkę z Łotwy.

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 4 godziny 30 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Nel, dziękuję za nagrodę, nie wiem czy zauważyłaś, że ja i Basia odpowiedziałyśmy dokładnie w tej samej minucie. Basia może potwierdzić, że się nie kontaktowałyśmy. Najbardziej oryginalnego sękacza przywiozłam z okolic Sejn, gdzie spędziliśmy kiedyś mile wspominany tygodniowy urlop. Kupowany był w prywatnym gospodarstwie .

Fragola, jeśli chodzi o wątek kulinarny, a w dodatku „zdrowego jedzenia” to ja zawsze chętnie poczytam, chwal się.

Nel, Piea Wasze herbatki pewnie przepyszne. Ja preferuję zielone i niesłodzone więc niektóre dodatki u mnie odpadają, ale jak częstujecie to chętnie spróbuję.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Online
Ostatnio: 1 godzina 42 minuty temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

Asia, co ciekawe: ja od lat pijam herbaty wyłącznie GORZKIE!!! Biggrin w ogóle ich nie słodzę!!! ale takiej zimowej , rozgrzewającej nie wyobrażam sobie bez odrobiny miodziku i malinowego soczku ! i nie traktuję tego tak naprawdę jako herbaty!- to po prostu taki napój na jesienno-zimową chandrę!  i stany apatii Biggrin

Piea

fragola
Obrazek użytkownika fragola
Offline
Ostatnio: 2 lata 7 miesięcy temu
Rejestracja: 02 mar 2014

Asia-A :

Fragola, jeśli chodzi o wątek kulinarny, a w dodatku „zdrowego jedzenia” to ja zawsze chętnie poczytam, chwal się.

Pojęcie zdrowego odżywiania ma teraz różne znaczenie. Ja i moja rodzina nie chorujemy od wielu lat, nie łapiemy żadnych infekcji.

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 7 godzin 11 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Fragola, ja tez mam takie wrażenie, że często jedzenie najlepiej smakuje w kraju pochodzenia... cos w tym jest. Pamiętam jak degustowałam wino chilijskie , będąc pierwszy raz w Andach. Te ośnieżone góry, latające kondory zdecydowanie dodawały smaku. Kupujemy cały czas to samo wino,ale nigdy nie smakowało nam jak tam w Andach..

    

Ale są też odstępstwa od reguły.. najlepsze chińskie jadłam w China Town w Londynie he he 

Asiu, a wiesz ja nie lubię zielonej herbaty. Wyjątkiem jest jaśminowa i to też tylko do azjatyckiej kuchni. 

Oczywiście ,że widziałam ... obie w tej samej minucie napisałyscie posta, stąd nagroda dla was obu Yes 3 i dla Pieii. Sękacz chyba właśnie pochodzi z Suwalszczyzny więc tam pewnie najlepszy 

Piea, ja też nie słodzę herbaty, ale już np kawa mi najlepiej smakuje z syropem Ssun-coffee

No trip no life

Strony

Wyszukaj w trip4cheap