--------------------

____________________

 

 

 



Zagadki, Zgadywanki i inne Łamigłówki...

1385 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
papuas
Obrazek użytkownika papuas
Online
Ostatnio: 1 godzina 26 minut temu
Rejestracja: 22 maj 2021

no to spróbuję ugryźć Twoich zagadek  - dla mnie zwykle są zbyt trudne     Nel chyba nie doczytała, że pytasz o łańcuchy górskie, więc Patton skojarzył mi się z Ardenami.

papuas

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 4 dni 8 godzin temu
Rejestracja: 01 cze 2020

papuas :

no to spróbuję ugryźć Twoich zagadek  - dla mnie zwykle są zbyt trudne     Nel chyba nie doczytała, że pytasz o łańcuchy górskie, więc Patton skojarzył mi się z Ardenami.

Nie mogło być inaczej. Skoro gen. George Patton, Benelux i Wybrzuszenie to musiały być Ardeny. W historiografii anglosaskiej bitwa o Ardeny na przelomie 1944 i 1945 roku znana jest także jako bitwa o Wybrzuszenie (Battle of the Bulge). Generał Patton był jednym z dowódców biorących udział w tej operacji. Góry te leżą głównie na terytorium Belgii, która jest częścią Beneluxu. A skoro wszystkie łańcuchy górskie będące przedmiotem moich zagadek leżą na jednym kontynencie, to i dwa pozostałe leżą w Europie...

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Online
Ostatnio: 54 sekundy temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

papuas :

Biggrin   tak  Stara Lubowla   Piea się nie pojawia  to rozwiązanie  w meksykańskim kanionie Sumidero z wysoka spadają kropelki i okapy nad wodą pokryte są zielenią porostów popularnie nazwane ze względu na podobieństwo Choinką

szkoda, że nie poczekałeś trochę...  Blum 3 (fakt, nie mam ostatnio czasu zaglądać tu codziennie Unknw ) bo meksykański Sumidero akurat bym zgadła Biggrin (mimo, że osobiście tam nie dotarłam, to poznaję po setkach obejrzanych zdjęc z tego miejsca) 

Piea

Dana_N
Obrazek użytkownika Dana_N
Offline
Ostatnio: 1 miesiąc 3 tygodnie temu
Rejestracja: 07 paź 2013

achernar51swiat :

To jeszcze moje trzy zagadki skojarzeniowe. O jakie  łańcuchy górskie, położone na jednym kontynencie chodzi?

1) Wybrzuszenie, gen. George Patton, Benelux - Ardeny (rozwiązał Papuas)
2) Wielki Kamień, Księżyc, Goci
3) Tacyt, wrzosowiska, Antypody   Gory Kaledonskie?

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 4 dni 8 godzin temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Dana_N :

achernar51swiat :

To jeszcze moje trzy zagadki skojarzeniowe. O jakie  łańcuchy górskie, położone na jednym kontynencie chodzi?

1) Wybrzuszenie, gen. George Patton, Benelux - Ardeny (rozwiązał Papuas)
2) Wielki Kamień, Księżyc, Goci - Apeniny (rozwiązała Nel)
3) Tacyt, wrzosowiska, Antypody - Grampiany (rozwiązała Nel)

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Online
Ostatnio: 34 minuty 40 sekund temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

achernar51swiat :

Dana_N :

achernar51swiat :

To jeszcze moje trzy zagadki skojarzeniowe. O jakie  łańcuchy górskie, położone na jednym kontynencie chodzi?

1) Wybrzuszenie, gen. George Patton, Benelux - Ardeny (rozwiązał Papuas)
2) Wielki Kamień, Księżyc, Goci
3) Tacyt, wrzosowiska, Antypody   Gory Kaledonskie?  Nie, ale blisko. Góry, o które chodzi też są górami powstałymi podczas orogenezy kaledońskiej. Na Szkocję wskazują wrzosowiska, ale dość istotne są dwie pozostałe podpowiedzi, czyli Tacyt i Antypody.

to może Grampiany ?

No trip no life

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 4 dni 8 godzin temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Nel :

achernar51swiat :

Dana_N :

achernar51swiat :

To jeszcze moje trzy zagadki skojarzeniowe. O jakie  łańcuchy górskie, położone na jednym kontynencie chodzi?

1) Wybrzuszenie, gen. George Patton, Benelux - Ardeny (rozwiązał Papuas)
2) Wielki Kamień, Księżyc, Goci
3) Tacyt, wrzosowiska, Antypody   Gory Kaledonskie?  Nie, ale blisko. Góry, o które chodzi też są górami powstałymi podczas orogenezy kaledońskiej. Na Szkocję wskazują wrzosowiska, ale dość istotne są dwie pozostałe podpowiedzi, czyli Tacyt i Antypody.

to może Grampiany ?

Tak. Grampiany to strzał w 10. Leżą w Szkocji (wrzosowiska), ich nazwa wywodzi się od nazwy "Mons Grapious", miana nadanego przez Tacyta miejscu sromotnej klęski wojsk kaledońskiego wodza Calgarusa z Rzymianami ok. 83 r. n.e., wreszcie łańcuch górski o tej samej nazwie znajdziemy też w Australii.

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 4 dni 8 godzin temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Widzę, że zagadka nr. 2 sprawia pewne trudności. Wobec tego dodam jeszcze jedną podpowiedź:

2) Wielki Kamień, Księżyc, Goci, operacja "Eiche" ("Dąb")

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Online
Ostatnio: 34 minuty 40 sekund temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

achernar51swiat :

Widzę, że zagadka nr. 2 sprawia pewne trudności. Wobec tego dodam jeszcze jedną podpowiedź:

2) Wielki Kamień, Księżyc, Goci, operacja "Eiche" ("Dąb")

Podpowiedż pomogła.. Apeniny ?

No trip no life

achernar51swiat
Obrazek użytkownika achernar51swiat
Offline
Ostatnio: 4 dni 8 godzin temu
Rejestracja: 01 cze 2020

Nel :

achernar51swiat :

Widzę, że zagadka nr. 2 sprawia pewne trudności. Wobec tego dodam jeszcze jedną podpowiedź:

2) Wielki Kamień, Księżyc, Goci, operacja "Eiche" ("Dąb")

Podpowiedż pomogła.. Apeniny ? Otóż to. Apeniny. Ich najwyszą partią jest masyw Gran Sasso (Wielki Kamień), w którym wznosi się najwyższy szczyt tych gór - Corno Grande. Nazwę Apeniny nosi także formacja na Księżycu. Podczas II wojny światowej Apeniny stanowiły też dla Niemców linię obronną, znaną jako Linia Gotów. 12 września 1943 roku niemieccy komandosi dowodzeni przez Otto Skorzenego (1908-1975) przeprowadzili brawurową akcję uwolnienia Benito Mussoliniego (1883-1945), który po obaleniu został uwięziony w hotelu narciarskim Campo Imperatore w masywie Gran Sasso, która to akcja miała kryptonim "Eiche".

Strony

Wyszukaj w trip4cheap