--------------------

____________________

 

 

 



Mozaika z Afrodytą 22-06-29-06-2017

8 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
bogrob
Obrazek użytkownika bogrob
Offline
Ostatnio: 1 miesiąc 2 tygodnie temu
Rejestracja: 07 sie 2014
Mozaika z Afrodytą 22-06-29-06-2017

Mozaika z Afrodytą Rainbow  informacje

 

Termin: 22-06-2017-29-06-2017

 

LOT

Linie Tailwind Airlines (tureckie linie). Lot Boeingiem 737-400 z międzylądowaniem w Antalyi (samolot z UE nie może bezpośrednio lądować na nieuznawanym Cyprze Północnym). Samolot pełny, były także rodziny 3-pokoleniowe.

Na koniec lotów oklaski (dawno tego nie miałem).

W samolocie był skromny, bezpłatny catering.

Po przylocie w hotelu byliśmy ok. 4 rano (grupa warszawska).

Powrót z niemiłą niespodzianką – o 3 godziny opóźniony odlot.

 

Granica – lotnisko Ercan - Cypr Płn oraz pomiędzy Cyprem Płn (tur.) i Płd (gr.) sprawdzają tylko dokumenty (i skanują), żadnych dodatkowych papierów się nie wypełnia.

 

Pieniądze – na miejscu można wymienić euro na tureckie liry (przelicznik 1 do ok. 4), ale część osób posługiwała się tylko euro po obu stronach m.in. ja. Spotkaliśmy się jednak z sytuacją, że w sklepie koło hotelu przyjmowano tylko euro papierowe; ale reszta w euro była wydawana ... bilonem.

 

Grupa – 32 osoby, grupa była zdyscyplinowana i niekonfliktowa. Ponad połowa została na drugi tydzień pobytu w wybranym hotelu.

 

Pilot Marta – osoba o dużej wiedzy, kulturze i życzliwości, posługująca się piękną polszczyzną. Pamiętała nawet o złożeniu życzeń ojcom w dniu ich święta.

Nikogo nie zdziwi pewnie, że przy takiej przewodniczce miejscowi piloci (po stronie greckiej w każdym dniu inna osoba) byli tylko statystami ograniczonymi do pomocy organizacyjnej.

 

Kierowcy, transport

Dobre wrażenie wywarli obydwaj kierowcy (turecki i grecki). Autobusy wygodne z dobrze działającą klimą.

W dniach zwiedzania greckiej części pod hotel (chociaż w tureckiej części,) podjeżdżał grecki autobus i on nas przewoził i odwoził.

Grek pomagał na granicy Marcie w załatwianiu formalności (greccy piloci pojawiali się już po odprawie).

Kierowcy sprzedawali wodę i piwo (Turek też cocę). Piwo greckie nieco droższe.

 

Hotel

Pia Bella (cztery gwiazdki) – wszystkie noclegi; hotel dobrej klasy położony przy ruchliwej arterii w Kyrenii, przeważali starsi Anglicy,

Hi-fi bezpłatne – internet działał dobrze, w hotelu można było pożyczyć adapter (trzy podłużne bolce).

Jedzenie zróżnicowane, smaczne, serwis kawowo-herbaciany w wygodnym pokoju, płatne napoje i przekąska w lodówce.

W mojej ocenie hotel się nadawał się na pobyt w trakcie objazdówki,

niezrozumiała opcja wykupienia tylko 5-ciu kolacji, podczas, gdy noclegów jest 6.

 

Smutne wrażenie wywiera zaśmiecony, zdewastowany cmentarz brytyjski po drugiej stronie ulicy, w lewo od hotelu, 

 

Ceny

Knajpka w Nikozji,

Zupa z kawałkami kurczaka, chleb oraz małe piwo – 7,5 euro,

Samo piwo w knajpkach – zwykle 3 euro,

Tonic schweps – 0,3 l – 1,5 euro,

Chałwy (kakaowa, pistacjowa, 250-350 g) – ok. 5 euro,

Kawa mielona sultan  (polecana) 100 g – 1euro,

Magnesy – 1-2 euro (tańsze po stronie greckiej),

Oliwa extra virgin (tur., bez dodatków) 0,7 l – 6 euro,

 

U kierowców: 

Woda – 0,5 euro,

Pepsi małe (tylko tur.) – 1 euro,

Piwo (0,5 l) – ceny inne - 2 euro (tur.) 3 euro (gr).

Wino kupione w winiarni (nie smakowały) – 8-15 euro,

 

Najczęściej spotykanymi piwami były po obu stronach granicy: Efes (5,0%) i KEO (4,5%).

W upale smakowały obydwa.

 

Piwo Efes w butelce 0,5 l na lotnisku – 20 tl (5 euro !).

 

Program – zrealizowany w całości jednak kolejność zwiedzania była inna niż wprogramie:

1, 6, 2, 7, 3, 5, 4, 8 (kolejne dni wycieczki z katalogowym numerem).

wiktor
Obrazek użytkownika wiktor
Offline
Ostatnio: 4 lata 2 miesiące temu
Rejestracja: 03 mar 2016

mniam , chałwe też jadłem na Cyprze ,pyszna była Preved

Nic nie piszesz gdzie byłeś , co widziałeś i co ci się podobało. Ja widziałem tylko kawałek wyspy od Larnaki po zachodnie wybrzeże. Ty pewnie dużo, dużo wiecej więc jestem ciekaw reszty kraju. A jak strona turecka w zestawieniu z grecka?

bogrob
Obrazek użytkownika bogrob
Offline
Ostatnio: 1 miesiąc 2 tygodnie temu
Rejestracja: 07 sie 2014

Specjalnie o trasie nie rozpisywałem się, ponieważ jest to w programie wycieczki.

 

W skrócie – wycieczka obejmuje wszystkie główne miasta obydwu części Cypru i niezbyt liczne zabytki. 

 

Dla mnie najciekawszy dzień – wyprawa na półwysep Karpaz, w tym karmienie jabłkami dzikich (ale oswojonych) osłów, spacer po „złotej plaży”. Ciekawych rzeczy było oczywiście więcej, np. klasztor Kykkos.

 

Rozczarowanie – Nikozja (cała), Famagusta (szczególnie przykry widok opuszczonej  dzielnicy greckiej) czy Kakopetria (zbędny punkt programu, chyba, że ktoś ma ochotę na kupno przetworów owocowych).

 

Ogólnie ceny zbliżone, turystów nieco więcej po greckiej stronie, ale plaże piaszczyste... punkt dla północy.

wiktor
Obrazek użytkownika wiktor
Offline
Ostatnio: 4 lata 2 miesiące temu
Rejestracja: 03 mar 2016

dzieki za info Musialem poguglowac gdzie ten półwysep, bo zupełnie nie znałem nazwy, czyli to część turecka.

Wygląda w necie  na ciekawe miejsce Wacko Pokażesz parę ujęć ?

bogrob
Obrazek użytkownika bogrob
Offline
Ostatnio: 1 miesiąc 2 tygodnie temu
Rejestracja: 07 sie 2014

Tak, to jest kraniec północno-wschodni, taka "szpica", duża część półwyspu jest niedotknięta ludzką ręką.

Jest tam też wyjątkowo dużo zieleni i niemalże na samym końcu półwyspu klasztor sw. Andrzeja Apostoła, w przeciwieństwie do innych światyń chrześcijańskich w tureckiej części dostępny. 

No i ten spacer po Złotej Plaży... możliwa także kąpiel w morzu (byliśmy tam jednak tylko 1,5 godziny).Clapping

 

wiktor
Obrazek użytkownika wiktor
Offline
Ostatnio: 4 lata 2 miesiące temu
Rejestracja: 03 mar 2016

To rzeczywiście byliscie krótko a brzmi tak bardzo ciekawie. Myslisz że w tej tureckiej części dogadam sie po angielsku ?

bogrob
Obrazek użytkownika bogrob
Offline
Ostatnio: 1 miesiąc 2 tygodnie temu
Rejestracja: 07 sie 2014

Na pewno w hotelach (płynnie), raczej w knajpkach w kurortach. Na ulicy w miastach z młodymi (a propos dziewczyny ubrane po europejsku Biggrin) też. Wskazane posugiwanie się prostym angielskim.  

Przy drodze i w małych miasteczkach, jeżeli nie spotka się młodej osoby (angielski mają w szkołach), pozostaje język migowy i niesmiertelne ewentualnie how much New russian

wiktor
Obrazek użytkownika wiktor
Offline
Ostatnio: 4 lata 2 miesiące temu
Rejestracja: 03 mar 2016

Dziekuje za informacje bo mysle o powrocie na Cypr zwiedzić pozostale zakatki wyspy

A co ze zdjeciami ? pokażesz coś z tego półwyspu ?

Wyszukaj w trip4cheap