--------------------

____________________

 

 

 



U Pana Boga na Podlasiu....

39 posts / 0 nowych
Ostatni wpis
Strony
alamed
Obrazek użytkownika alamed
Offline
Ostatnio: 3 tygodnie 1 dzień temu
Rejestracja: 11 kwi 2017

Piea :

Ala, ja kolaż  widzę, ale za to w formacie tak malutkim - że pójdę za Wiktorem, i powiem, że go (prawie) nie widzę  Spruce up

Nie wiem od czego to zależy, ja widzę ten mój pierwszy i jest duży, natomiast tem drugi rzeczywiście jest malutki.

 

Przyszłość to marzenia, przeszłośc to wspomnienia

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 11 godzin 41 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Alalmed, czy wrzucilaś z zakladki ALBUMY ? bo wydaje mi się że nie..

No trip no life

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 20 godzin 19 minut temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

gdzieś po drodze na podlaskim szlaku.....

Do Białegostoku trafiliśmy jak zwykle na zbyt krótko. Nie zwiedzaliśmy tego miasta w typowy sposób, tylko dosłownie wpadliśmy tam na troszkę . Ograniczyliśmy się więc tylko do spaceru po ogrodach francuskich Pałacu Branickich i do spacerów wokół ścisłej strefy serca miasta.

Już wjeżdżając do Białegostoku i kierując się w stronę centrum można zauważyć, że to zaskakująco ładne miasto; jest bardzo czysto, wszystko jest takie uporządkowane, zadbane, a piękna, niska zabudowa od razu przykuła mój wzrok.

Miasto jest ciekawie położone; sporą część jego powierzchni zajmują tereny zielone a jego klimat w niczym nie przypomina klimatu wielkich miast. Te wszystkie parki i skwery oraz bliskość lasów, w tym Narwiańskiego PN znajdujących się tuz przy granicach miasta tworzą tu specyficzny mikroklimat.

Nie będę Wam oczywiście opisywać historii tego miasta, bo zdecydowanie za krótko tu byliśmy, żeby zdążyć zobaczyć nawet to, co najważniejsze, ale warto wiedzieć kilka istotnych faktów; otóż prawa miejskie to miasto posiada już od ponad 300 lat, a do jego rozwoju przyczynił się głownie jeden z największych polskich magnatów - Jan Klemens Branicki, związany mocno z tym miastem i regionem.

Sam spacer wokół uliczek znajdujących się przy rynku pozwoli zauważyć wiele pięknych budynków w przeróżnych stylach architektonicznych, a wzrok przykuwają dość rzadkie w innych regionach Polski kamienice zdobione ciekawymi malaturami (obrazy malowane farbami na tynkach zewnętrznych).

W stolicy Podlasia poza naszymi rodakami mieszkają wymieszane ze sobą mniejszości narodowe, głównie Białorusini, Rosjanie i Tatarzy, których podobno żyje tu wciąż ok 2000 osób. Taka mieszanka jest kulturowym tyglem, co widać w mieście poprzez świątynie różnych wyznań czy tematycznych knajpek regionalnych. Może właśnie ten czynnik był powodem, dla którego Ludwik Zamenhof- białostocczanin z urodzenia rozpoczął pracę nad stworzeniem uniwersalnego języka - esperanto

Wśród najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Białegostoku należy oczywiście wymienić Pałac Branickich będący najcenniejszym zabytkiem miasta, zwany pięknie Wersalem Podlasia.

Bez wątpienia jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej w naszym kraju, w której murach obecnie mieści się Uniwersytet Medyczny. W Pałacu jest niewielka część udostępniona zwiedzającym w pomieszczeniach Auli Wielkiej, Kaplicy i holu głównego, gdzie możemy podziwiać Muzeum Medycyny i Farmacji.

Pałac otoczony jest pięknie utrzymanym ogrodem z rzeźbami, fontannami, altanami, żwirkowymi alejkami z francuskimi wzorami nadanymi przez starannie strzyżone bukszpany.

Poza Pałacem w mieście jest mnóstwo innych ciekawych obiektów do zwiedzania, wiele budynków sakralnych, pięknych, starych kamienic i tak naprawdę można by tu przyjechać na osobny weekend na 2 pełne dni i zapewniam, że nie będziemy się tu nudzić.

W mieście jest bardzo dużo młodych ludzi, co widać na ulicach i w licznych pubach, ogródkach piwnych i kawiarniach, co jest zapewne związane z faktem, że znajduje się tu sporo uczelni wyższych, a więc w właśnie rozpoczęty kolejny rok akademicki życie studenckie w sobotni, październikowy wieczór ożywa tu w sposób bardzo wyrazisty:).

Poszliśmy do Katedry popodziwiać jej wnętrza, ale odbywa się tu właśnie ślub, więc dyskretnie robimy kilka fotek i nie chcąc zakłócać spokoju młodej parze i gościom wycofujemy się idąc spacerkiem w stronę Placu Kościuszki, na środku którego stoi dumnie białostocki, barokowy Ratusz, który, co ciekawostka nigdy nie był siedzibą tutejszych władz miejskich, bo pełnił funkcje stricte handlowe, jako hala targowa pełna kramów; obecnie Ratusz jest siedzibą Podlaskiego Muzeum Podlaskiego z galerią malarstwa i jednym z punktów otwartego tu 7 lat temu Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego Białostocczyzny.

Spacerujemy wokół rynku, przyglądamy się fasadom kamienic; dziś wieczorem będzie się tu odbywał koncert Lombardu, bo pod Ratuszem montują scenę i kręci się mnóstwo policji i straży miejskiej; pod katedrą natomiast zbierają się tłumy, okazuje się że odbywa się tu dziś demonstracja narodowościowa przeciw przyjmowaniu uchodźców i na TAK dla polskich repatriantów przymusowo przesiedlonych w głąb Rosji podczas wojny i tuż po niej.

W Białymstoku jest cała masa wspaniałych zabytków których nie obejrzeliśmy i ciekawych miejsc do których nie dotarliśmy tym razem: piękne cerkwie i sobory, Pałac Lubomirskich czy choćby urokliwy Pałac Hasbacha- tutejszego fabrykanta, cudne Planty, czy dzielnica Dojlidy - wciąż jeszcze czekają na nasze odkrycie.

Przypomniał mi się jeszcze dość istotny „szlak” manufaktur i fabrykantów, który również warto odkryć, choc większość tych manufaktur marnieje i bardziej straszy niz zachwyca, ale trafiają się też takie perełki jak Pałacyk Beckera zbudowany w stylu francuskiego renesansu, który miał szczęście i znalazł prywatnego nabywcę, który zapewne przywróci mu dawny blask.

Tyle jeszcze tu czeka wspaniałych miejsc...., ech, tylko kiedy to wszystko zobaczyć?

zgłodnieliśmy nieco....ale po kilku dniach wcinania tylko kresowych przysmaków, zachciało nam się odmiany; trafiliśmy na grecką knajpkę....

zamówiłam te pierożki, ale nie najadłam się tym.... porcyjka była  baaardzo mikra, z powodzeniem wtrząchnęłabym jeszcze drugą taką  Emo pieczen wolowa

małż poszedł w gyrosa, ale też nie spuchł z przejedzenia   Sarcastic blum

Idziemy jeszcze do Cerkwii Św. Mikołaja; mamy szczęście, bo akurat zaczyna się nabożeństwo w prawosławnym obrządku jak na cerkiew przystało. Przyglądamy się z ciekawością; dla nas to dość osobliwe przeżycie, szczególnie, że już na pierwszy rzut oka widać różnicę całego obrządku. Ludzie przychodzą się tu naprawdę modlić i gołym okiem widać tę żarliwość i prawdziwą głębię.

Piea

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 20 godzin 19 minut temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

nie za bardzo chcecie oglądać Podlasie, więc czas to chyba zakończyć; nas takie klimaty urzekaja, ale nie wszystkich przecież muszą....  Boredom

Coś takiego 'wsiowego" wyciagnę jeszcze kiedyś innym razem z mojej szuflady - ale z zupełnie innego regionu Polski; może spodoba się komuś bardziej. 

bardzo dziekuję za uwagę ; Kłaniam się wszystkim Buba

Piea

Asia-A
Obrazek użytkownika Asia-A
Offline
Ostatnio: 2 godziny 36 minut temu
Rejestracja: 01 wrz 2015

Nie wyciągaj błędnych wniosków, ja czytam i oglądam i aż się dziwię że są tak piękne i nietypowe miejsca. Widać tu historię i brak komercji. Takie wlśnie mieliśmy wrażenia jak byliśmy kolo Sejn, że komercja tam nie dotarla. Cisza i naturalność.

Bye Zobacz mnie na Facebooku Relaks na drutach! Yes 3

ssstu-6
Obrazek użytkownika ssstu-6
Offline
Ostatnio: 7 godzin 33 minuty temu
Rejestracja: 31 maj 2016

...taaa, jak mówi Asia-A nie wyciagaj wniosków co do ogladalności poprzez brak wpisów ; )

jest taki,nie dokońca zrozumiały dla mnie "zwyczaj" przemilczania co poniektórych relacji...

...gdyby choć był "licznik odwiedzin" ,byłoby łatwiej znieść forumowa ciszę i kontynuować wpisy ale...to już inna historia...

wytrwałości i...kontynuacji  życzę : )))

...no to w drogę... żeby się oburzać i podziwiać
...zdumiewać i wzruszać ramionami...wybrzydzać i zachwycać...Radoslav

Jorguś
Obrazek użytkownika Jorguś
Online
Ostatnio: 45 minut 49 sekund temu
Rejestracja: 13 wrz 2013

Ja oglądam 100% relacji, ale pisać to mi się nie chce. Już to parę razy na forum zznaczyłem.

Jorguś

Piea
Obrazek użytkownika Piea
Offline
Ostatnio: 20 godzin 19 minut temu
Rejestracja: 19 wrz 2017

Moi Drodzy, dziekuję Wam serdecznie za odzew, ale nie...nie...nie... nie chodziło mi o to że nie czytacie, czy nie zaglądacie ( przecież każdy może sobie czytac i oglądać co chce) - tylko o to, że kierunek  jest mało ciekawy!!! tzn, tak to odebrałam... tak mi się  wydawało ....

Patrząc juz tylko na  odliczankę widzę, że tutaj większość z Was to sami ŚWIATOWCY!!! a ja tu nagle wyjechałam z jakimś  wsiowym Podlasiem.... Fool , no ale ja lubię takie klimaty i mój Małż też ; a wybrałam to z mojej szuflady tylko dlatego, że tutaj mało jest takich opisów z cyklu "wsi spokojna, wsi wesoła..."  Biggrin  i chciałam tylko pokaza, że czasami "egzotykę" mamy prawie pod własnym nosem   Yahoo

Piea

alamed
Obrazek użytkownika alamed
Offline
Ostatnio: 3 tygodnie 1 dzień temu
Rejestracja: 11 kwi 2017

Piea Smile wiesz że Ci towarzyszyłam i w mojej szufladzie mam urokliwe miejsca z naszego kraju. 

 

Przyszłość to marzenia, przeszłośc to wspomnienia

Nel
Obrazek użytkownika Nel
Offline
Ostatnio: 11 godzin 41 minut temu
admin
Rejestracja: 04 wrz 2013

Piea, fajnie ,że piszesz o naszym pięknym kraju Yahoo jak słusznie zauważyłaś mało docenionym u nas na forum..,ale właśnie powoli to się zmienia Good

Tykocin znam, Białowieżę też odwiedziłam kilka razy i miejsce jest wspaniałe , chetnie tam wracam

Dziękuje Ssun-Flower4You

No trip no life

Strony

Wyszukaj w trip4cheap